Autooszczędzanie w PKO BP

Największy bank w Polsce uruchomił nową usługę autooszczędzania. Co to jest? To przelewy ustalonych przez nas, drobnych kwot na konto, odbywające się bez konieczności naszej ingerencji. Po prostu automatyczne oszczędzanie.

Jak to działa?

Autooszczędzanie - PKO BP
Oszczędzanie, źródło: pkobp.pl

Aby korzystać z autooszczędzania musisz wskazać rodzaj transakcji, od których chcesz oszczędzać – czy ma to być transakcja kartą debetową, przelew w bankowości internetowej, czy płatność telefonem przy użyciu aplikacji IKO. Do wyboru masz trzy sposoby pomnażania swoich oszczędności, czyli:

  • przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji – na przykład przy płatności kartą za każdym razem 1 zł ląduje na wybranym przez Ciebie koncie,
  • przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji – na konto trafia np. 3% wartości każdego wykonanego przez Ciebie przelewu,
  • przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji – to szczególnie użyteczne podczas płatności w sklepach, gdzie najczęściej mamy do czynienia z „nieokrągłymi” cenami.

Ile to kosztuje i jak włączyć?

Usługa autooszczędzania jest bezpłatna i obecnie można ją uruchomić odwiedzając oddział banku (choć można oczekiwać, że niebawem się to zmieni i możliwa będzie również samodzielna aktywacja w bankowości internetowej).

Opisując autooszczędzanie bank podpowiada klientom, że jego efekty najlepiej odkładać na Koncie Oszczędnościowym Plus. Co prawda można to robić również na innym rachunku, jednak skoro już oszczędzamy, dobrze byłoby mieć z tego korzyści w postaci odsetek. Sprawdźmy więc, jak oprocentowane jest to konto.

Jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego Plus?

Standardowe oprocentowanie rachunku:

  • do 999,99 złotych 1,50%
  • do 999,99 złotych 4,00% - jeśli posiadasz (opisywane przez nas w jednym z artykułów) Konto dla Młodych
  • nadwyżka ponad 999,99 do 9 999, 99 zł 1,50%
  • nadwyżka ponad 9 999,99 do 19 999,99 zł 1,50%

  … i tak dalej. Maksymalne oprocentowanie (dla nadwyżki ponad 200 tys. złotych) to 1,85% (dane na dzień: 29.01.2014 r., tabela oprocentowania dostępna na stronie pkopb.pl).

Promocyjne oprocentowanie dla nowych środków – do 3,1%

Dla pieniędzy wpłaconych na konto po 16 stycznia 2014 r. obowiązuje podwyższone oprocentowanie, czyli:

  • do 999,99 złotych 2,75%
  • nadwyżka ponad 999,99 do 9 999, 99 zł 2,75%
  • nadwyżka ponad 9 999,99 do 19 999,99 zł 2,75%

Oprocentowanie 3,1% osiągają nowe środki powyżej 200 tys. złotych. Uwaga: podwyższone oprocentowanie obowiązuje do 31 marca 2014 r.

Opłata za konto oszczędnościowe

Konto Oszczędnościowe Plus nie jest prowadzone bezpłatnie – miesięczna opłata za to konto wynosi 1 zł. Darmowy jest pierwszy przelew w miesiącu na rachunek w PKO BP (np. na Twoje konto osobiste), za każdy kolejny trzeba zapłacić 7,99 – jeśli wykonasz go przez internet.

Wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na konta w innym banku są płatne (7,99 zł, przelew przez sieć).

Czy warto?

I tak, i nie – to zależy.

Jeśli jesteś klientem banku PKO, masz na przykład konto studenckie PKO (Konto dla Młodych), to na pewno warto korzystać z usługi autooszczędzania. Każdy sposób na odkładanie pieniędzy, który w dodatku dzieje się automatycznie, zasługuje na pochwałę. Dla autooszczędzania jak najbardziej tak, tym bardziej, że można je dowolnie ustawić według swoich potrzeb.

Jeśli chodzi o trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym w PKO BP, to sprawa nie jest już tak różowa. Oprocentowanie jest bowiem zdecydowanie niższe, niż w przypadku czołowych ofert na rynku (dla porównania: BGŻ Optima – 2,8% oprocentowanie standardowe, 3,2% oprocentowanie promocyjne; Alior Bank – 2,31% oprocentowanie standardowe, 3,25% oprocentowanie promocyjne). Ci, którzy mają konto w PKO i będą korzystać z autooszczędzania, mogą pomyśleć o tym, aby po uzbieraniu większej kwoty, na przykład raz w miesiącu lub raz na kwartał, przelewać pieniądze na konto oszczędnościowe w innym banku, gdzie odsetki będą znacznie wyższe.

Jeśli natomiast nie masz jeszcze konta w PKO BP, a chcesz korzystać z usługi zbliżonej do opisanego wyżej autooszczędzania, masz do dyspozycji parę innych banków, które oferują bliźniacze rozwiązania: mBank (mSaver), ING (Smart Saver), Credit Agricole (CAsaver). O tym, jakie opłaty wiążą się z kontem we wspomnianych bankach, przeczytasz w naszym zestawieniu kont.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 29.01.2014 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.