BLIK – co to jest i jak z niego korzystać?

BLIK to polski system płatności mobilnych, uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Powstał on na bazie płatności mobilnych IKO, dostępnych do niedawna tylko w PKO Banku Polskim. W praktyce BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, gdybyśmy płacili kartą.

Polski Standard Płatności BLIK
BLIK, Polski Standard Płatności

Które banki udostępniają BLIK?

Aby korzystać z BLIKA nie potrzebujesz osobnej aplikacji – został on zintegrowany z aplikacjami mobilnymi banków. Które z nich umożliwiają płatności za pomocą BLIK?

 • PKO Bank Polski (aplikacja IKO )
 • ING Bank Śląski (aplikacja INGMobile)
 • mBank (aplikacja mBank PL)
 • Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium)
 • BZ WBK (aplikacja BZWBK24 mobile)
 • Alior Bank (aplikacja Alior Mobile)

Już wkrótce lista będzie jeszcze dłuższa, ponieważ kolejne banki zapowiadają wprowadzenie BLIKA do swoich aplikacji mobilnych.

Możliwości BLIKA

BLIK logo
Logo Blika

Kody Blik wyświetlane są przez standardową aplikację bankową – tę samą, w której sprawdzasz stan konta czy wykonujesz przelewy. Oznacza to, że do płatności w sklepie lub wypłaty w bankomacie wymagany jest tylko smartfon – nie musisz nosić ze sobą portfela. Co więcej, BLIKIEM można wypłacać gotówkę z  bankomatów Euronet i maszyn banków współpracujących (czyli PKO BP, Aliora, ING, Millennium, mBanku i BZ WBK). Oznacza to, że sieć  urządzeń, w których możemy wypłacić gotówkę bez karty jest naprawdę spora – ponad 12 tysięcy bankomatów!

Kodami BLIK zapłacimy również w sklepach internetowych oraz maszynach samoobsługowych i opłatomatach. Sieć punktów i instytucji akceptujących kody stale się powiększa.

Blikomania – rabaty

BLIK umożliwia także dostęp do promocji organizowanych w ramach tzw. Blikomanii. Warto na bieżąco śledzić stronę swojego banku, by mieć dostęp do pojawiających się rabatów.

Jak zapłacić BLIK-iem?

Płatności BLIK są  szybkie i proste w obsłudze. Co zrobić, żeby zapłacić BLIKIEM za zakupy?

 1. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku.
 2. Przepisz wykorzystywany kod do terminala płatniczego w sklepie (pamiętaj: kod BLIK ważny jest tylko dwie minuty).
 3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której przed chwilą wygenerowałeś kod.
 4. Zapłacone. Cała operacja trwa chwilę, jest w pełni bezpieczna i wymaga tylko smartfonu z aktywnym dostępem do internetu.

Uwaga! Jeśli korzystasz z aplikacji jednego z banków wspierających, a nie możesz znaleźć zakładki, w której generujesz kod BLIK, być może masz nieaktualną wersję aplikacji. Zaktualizuj ją, a płatności BLIK się pojawią

Jak wypłacać z bankomatów BLIKIEM?

Wypłacanie gotówki z bankomatów jest równie proste:

 1. wystarczy wybrać na ekranie urządzenia opcję wypłata BLIK/wypłata bez karty,
 2.  przepisać kod BLIK z aplikacji,
 3. wprowadzić kwotę wypłaty,
 4. zatwierdzić wypłatę w aplikacji.

Czeki BLIK

Płacenie aplikacją czy wypłaty z bankomatów bez karty to nie wszystkie możliwości BLIKA.  Jeśli chcesz przekazać swojemu znajomemu pieniądze, a nie masz jego numeru konta, wystarczy stworzyć czek w swojej aplikacji mobilnej oraz ustalić do niego hasło. Numer czeku i wspomniane hasło wysyłasz znajomemu, a on wypłaca środki z bankomatu obsługującego BLIK lub płaci czekiem w sklepie. To dobre rozwiązanie w sytuacjach kiedy na dostarczenie przelewu trzeba długo czekać (np. w weekendy).

Ile kosztuje korzystanie z BLIKA?

Dokonywanie płatności w sklepach za pomocą kodów wygenerowanych w BLIKU jest całkowicie bezprowizyjne.

Z kolei opłaty za wypłaty z bankomatów zależne są od konkretnego banku:

PKO BP: bezpłatne wypłaty BLIKIEM dostępne są w bankomatach PKO BP. Koszt wypłaty z obcych bankomatów za pomocą kodów BLIK wynosi:

 • 0 zł – dla posiadaczy konta studenckiego PKO Konto dla Młodych (dostępne do 26. roku życia) i konta młodzieżowego PKO Konto Pierwsze,
 • 3% min. 5 zł – dla klientów posiadających Konto za Zero.

Klienci Inteligo wypłacają bezpłatnie z bankomatów PKO BP i BZ WBK, z pozostałych urządzeń – 5 zł od wypłaty.

Bank Millennium: bezpłatne wypłaty BLIKIEM dostępne są w bankomatach Millennium. Koszt wypłaty z obcych bankomatów za pomocą BLIKA wynosi:

 • dla posiadaczy konta 360 Student (do 26. roku życia): 0 zł jeżeli klient dokonał minimum jednej zaksięgowanej transakcji kartą w poprzednim miesiącu, w innej sytuacji opłata wynosi  5zł,
 • w przypadku Konta 360: 0 zł jeżeli klient dokonał minimum jednej zaksięgowanej transakcji kartą w poprzednim miesiącu oraz otrzymał wpływy zewnętrzne na konto w kwocie minimum 1000 zł, w innej sytuacji opłata wynosi  5zł.

W pozostałych bankach wypłaty BLIKiem są bezpłatne.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

Rafał Bajkowski, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 02.10.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.