ISIC – międzynarodowa legitymacja studencka z ubezpieczeniem

ISIC to międzynarodowa karta studencka, która pełni rolę dokumentu identyfikacyjnego dla uczniów i studentów na całym świecie, zapewnia pakiet ubezpieczeń oraz daje dostęp do wielu zniżek. Czy warto kupić kartę ISIC?

Legitymacja Studencka ISIC
Strona legitymacji studenckiej ISIC, isic.pl

Co to jest karta ISIC?

ISIC (International Student Identity Card) działa na świecie od 1968 r., pod patronatem UNESCO. Karta przysługuje studentom studiów stacjonarnych i podyplomowych uczelni państwowych i prywatnych bez ograniczenia wieku Wystawiana jest także uczniom szkół średnich i gimnazjów powyżej 12. roku życia. Do jej wyrobienia potrzebna jest ważna legitymacja studencka (szkolna) i jedno zdjęcie. Dostępne są różne pakiety ubezpieczenia oraz – w każdym typie karty – dostęp do zniżek w Polsce i za granicą.

ISIC ubezpieczenie

Karta studencka ISIC oferowana jest w trzech wariantach ubezpieczeniowych:

ISIC bez ubezpieczenia – koszt: 24 zł, daje jedynie dostęp do zniżek oraz potwierdza status studenta za granicą.

ISIC z ubezpieczeniem Polska – koszt: 59 zł, zawiera ubezpieczenie w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW do 20 000 zł) tylko w Polsce. Kartę można rozszerzyć o uprawianie sportów ekstremalnych i odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym w Polsce – wiąże się to z dopłatą w wysokości 30 zł.

ISIC z ubezpieczeniem Świat – koszt: 79 zł, zawiera ubezpieczenie w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na świecie (NNW 20 000 zł, KL 60 000 euro). Uwaga! Karta w wersji Świat nie zawiera ubezpieczenia NNW działającego w Polsce! Można je dokupić dodatkowo, razem z innymi pakietami:

 • rozszerzenie NNW na terenie Polski: +25 zł
 • rozszerzenie o uprawianie sportów ekstremalnych i odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym na terenie Polski: + 30 zł
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz sprzętu sportowego poza granicami Polski: + 15 zł
 • rozszerzenie o uprawianie sportów ekstremalnych i odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym za granicą: + 30 zł
 • rozszerzenie o USA, Kanadę, Japonię i Australię : + 90 zł (standardowa wersja karty nie obejmuje tych krajów)
 • rozszerzenie o choroby tropikalne: +20 zł

Inne rodzaje karty, które zobaczysz na stronie zakupu to:

ISIC-PTSM to legitymacja partnerska przygotowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych. Legitymacja studencka ISIC i legitymacja PTSM w jednym.

ITIC (International Teacher Identity Card) – karta przeznaczona dla nauczycieli i wykładowców.

IYTC (International Youth Travel Card) – nie potwierdza statusu studenta; daje dostęp do części zniżek i zapewnia ochronę ubezpieczeniową zgodnie z wybranym pakietem.

Zniżki ISIC

Karta studencka ISIC
Karta ISIC

Legitymacja ISIC umożliwia dostęp do rabatów, których wysokość mieści się w przedziale od 5 do 50 procent. W Polsce są aktualnie 884 zniżki, z których możesz skorzystać z tą studencką kartą, głównie w hotelach, restauracjach, pubach, ośrodkach kultury, a także sklepach i punktach usługowych. Pełną listę znajdziesz na stronie http://www.isic.pl/pl/benefits.html, a najciekawsze z nich to:

 • Lonely planet (przewodniki turystyczne) -30%
 • Green Way -10%
 • Western Digital (dyski komputerowe) -20%
 • Polskie Koleje Linowe (np. Gubałówka, Kasprowy) -50%
 • Park Wodny w Krakowie - 15%
 • Sphinx – specjalna oferta
 • Dominium Pizza – specjalna oferta

Przeglądając katalog zniżek łatwo jednak zauważyć, że dominują w nim rabaty na usługi/produkty w małych, lokalnych firmach, co mocno ogranicza liczbę faktycznie dostępnych ofert – trudno przemieszczać się do innego miasta tylko po to, żeby wyrobić okulary z 10-procentową zniżką.

Zniżki w Europie

Nie w każdym kraju karta ISIC będzie szczególnie przydatna – dla przykładu w całej Hiszpanii możemy skorzystać jedynie z 74 zniżek, w Portugalii z 93, w Wielkiej Brytanii ze 115, we Włoszech ze 171, z kolei we Francji jest ich więcej, bo 258, a w Niemczech do dyspozycji mamy aż 1700 rabatów. Wniosek jest prosty – zawsze przed zakupem karty sprawdź, czy ISIC przyda Ci się w kraju, do którego jedziesz .

ISIC AZS

Aktywni sportowo studenci, członkowie Akademickiego Związku Sportowego, mogą wyrobić legitymację ISIC-AZS. Po pierwsze potwierdza ona członkostwo w Akademickim Związku Sportowym, a po drugie daje możliwość korzystania ze wszystkich profitów wynikających z posiadania legitymacji ISIC. Do wyboru są dwie wersje ubezpieczeniowe (Standard i Sport, kwota NNW odpowiednio 6500 i 75 000 zł).

ISIC i karta płatnicza w jednym

Jeżeli chcesz połączyć międzynarodową legitymację studencką, kartę ubezpieczeniową i kartę płatniczą, możesz wykupić ISIC w wariancie karty prepaid dostarczanej przez BZ WBK. Koszt to 89 zł (zawiera ubezpieczenie podróży zagranicznych na kwotę odpowiednio 20 000 zł w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków oraz 60 000 euro w zakresie kosztów leczenia) oraz umożliwia dokonywanie płatności na całym świecie w sklepach akceptujących MasterCard.

ISIC – jak zamówić

Legitymację ISIC zamówisz w stacjonarnym punkcie dystrybucji lub przez internet. Do zawarcia polisy będą Ci potrzebne dane osobiste i adresowe, zdjęcie do legitymacji oraz potwierdzenie statusu studenta – w formie skanu/zdjęcia legitymacji studenckiej (lub szkolnej).

ISIC – wady i zalety

Zalety ISIC

 • Karta ISIC potwierdza status studenta za granicą i jest akceptowana w 120 krajach na całym świecie. Konkurencyjna karta, Euro 26, jest akceptowana w 36 europejskich krajach.
 • Na niektórych uczelniach zagranicznych ISIC pełni rolę legitymacji studenckiej, więc w żadnym z krajów uczestniczących w projekcie nie będzie problemów z jej uznaniem
 • W partnerstwie z AZS, ISIC wydaje legitymacje dla członków na korzystnych warunkach
 • Niski koszt karty w wariancie bez ubezpieczenia – 24 zł na rok.
 • W niektórych krajach (np. w Niemczech) ISIC oferuje więcej zniżek, niż konkurencja.

Minusy ISIC

 • Karta z pakietem Świat nie obejmuje ubezpieczenia w Polsce – żeby być objętym ochroną w kraju, musisz wykupić doubezpieczenie
 • Pełny pakiet ubezpieczenia (NNW, OC i KL w Polsce i za granicą) kosztuje łącznie 134 złote. Dla porównania, Euro 26 oferuje podobny wariant ubezpieczeń za 84 złote.
 • Nie w każdym kraju liczba zniżek ISIC jest długa i atrakcyjna – przed zakupem legitymacji warto sprawdzić zniżki w danym państwie.
 • Legitymacja ISIC jest wydawana edycjami i jej ważność to maksymalnie 16 miesięcy, (wrzesień  - grudzień - aktualna: 01/09/2015-31/12/2016).
Przejdź na stronę zakupu karty ISIC »

 

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

Krzysztof Gibek, Rafał Bajkowski, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja 15.12.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.