Ubezpieczenie karty płatniczej

Phishing, fałszywe strony, wyciek danych karty, włamania na serwery firm, kradzież portfela, rozbój, nakładka na bankomacie – to tylko niektóre zagrożenia, jakie czyhają na Twoje pieniądze. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, możesz się ubezpieczyć. Za parę złotych miesięcznie zyskujesz poczucie bezpieczeństwa i rekompensatę ewentualnych strat.

Czy warto ubezpieczyć kartę płatniczą?
Czy warto ubezpieczyć kartę? Jeśli chcesz mieć spokojną głowę, na pewno tak! fot: kontostudenta.pl

Ochrona w internecie

Lista zagrożeń, na jakie możemy trafić w internecie jest coraz większa. Mamy do czynienia zarówno z tzw. phishingiem, polegającym na doprowadzeniu do oszukania użytkownika np. poprzez podrobioną stronę serwisu transakcyjnego, ale także powszechny jest tzw. malware, czyli szkodniki mające za zadanie wykraść informacje, które klient uzupełnia na stronie bankowości elektronicznej czy dane kart płatniczych wprowadzane przy zakupach w sklepach internetowych. Oczywiście, podstawą jest tu rozsądne korzystanie z internetu, polegające choćby na logowaniu się ze znanych urządzeń oraz zabezpieczonych sieci internetowych, a także posiadanie zaktualizowanych programów antywirusowych. Niestety, to nie zawsze wystarczy. Z racji tego, że przezorny zawsze ubezpieczony, warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych i niestandardowych propozycji, które banki przygotowały dla użytkowników swoich kont.

Ważna dane umieszczone na karcie

Warto wiedzieć, że na kartach płatniczych znajdują się określone dane, które identyfikują dany plastik z konkretnym numerem rachunku, na którym znajdują się pieniądze.  Te dane to odpowiednio:

 • imię i nazwisko użytkownika (najmniej istotne),
 • 16 cyfrowy numer karty,
 • data ważności karty – miesiąc i rok,
 • kod CVV (trzycyfrowy numer bezpieczeństwa umieszczony na odwrocie, niezbędny do płatności w sieci).

Kradzież tych informacji np. za pomocą wirusa lub tzw. keyloggera, jest wystarczająca do dokonania transakcji bez fizycznego posiadania karty, przez osobę, która wspomniane numery wykradła.

W przypadku wypłaty gotówki z bankomatów, które mogły zostały spreparowane (np. przez zainstalowaną nakładkę skanującą dane kart i małą kamerkę umieszczoną nad klawiaturą) ważne jest także, aby zasłaniać dłonią wpisywany PIN. Niestety, ale poprzez modyfikację urządzeń, można odtworzyć dane używanych w nich kart płatniczych, łącznie z PIN-em, a co za tym idzie skopiować kartę, a następnie dokonywać płatności bez wiedzy jej posiadacza. To bardzo poważny problem, bo nieświadomy niebezpieczeństwa klient może stracić pieniądze zgromadzone na rachunku.

Karta Mastercard Dynamic CVC od Getin Noble Banku

Getin wprowadził niedawno nowoczesną kartę debetową Mastercard Dynamic CVC. Co prawda jej wydanie jest dodatkowo płatne (w promocji 9,9 zł, normalnie 50 zł), ale za tę cenę otrzymujemy pozornie zwykłą, zbliżeniową kartę debetową, której najważniejszą zaletą jest zmieniający się kod bezpieczeństwa CVC umieszczony na małym wyświetlaczu na odwrocie karty. Kod ten służy do autoryzacji transakcji w sklepach internetowych. Dzięki temu, że zmienia się raz na godzinę, pozwala uniknąć szkód wynikających z ewentualnej kradzieży danych dokonanych np. przez podstępnie działającego w systemie wirusa. Jeśli masz konto w Getinie, warto zamówić wspomnianą kartę i za jej pomocą dokonywać transakcji w internecie bez obaw o swoje pieniądze.

Mastercard Dynamic CVC jest wydawana również do rachunku studenckiego, o którym więcej przeczytasz w naszym artykule: Getin UP Free – konto studenckie w Getin Banku.

Token mobilny, SMS-y i 3D Secure, czyli dodatkowe metody ochrony

Bank Millennium, Euro Bank oraz Pekao posiadają w swojej ofercie wygodne narzędzie autoryzacji transakcji, jakim są kody dostarczane za pomocą aplikacji mobilnej. Pierwszy z nich oferuje zatwierdzanie transakcji bezpośrednio na ekranie smartfonu, w momencie dokonywania zakupów przez internet i opłacania ich kartą. Po wpisaniu numerów karty w sklepie internetowych, apka Millennium wyświetla alert z prośbą o potwierdzenie transakcji zakupu poprzez wpisanie mobilnego PIN-u.

W wielu dużych bankach do potwierdzania transakcji dokonywanych w sklepach internetowych za pomocą kart Visa i MasterCard również wymagany jest jednorazowy kod bezpieczeństwa dostarczany przez SMS. To dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa, bo oprócz danych karty , wymagany jest także ciąg cyfr przesłany na numer telefonu (tzw. 3D Secure).

Z kolei użytkownicy kont w Euro Banku i Pekao mają do dyspozycji token mobilny, który generuje jednorazowe hasła do zatwierdzania transakcji w bankowości internetowej (np. dyspozycji przelewów). Ten sposób jest bezpieczny i praktyczny dla osób, które dokonują wielu płatności i nie lubią dostawać przy tym masy SMS-ów od banku. Ponadto, w przypadku Banku Pekao, kody w aplikacji Token mobilny są jedynym bezpłatnym sposobem zatwierdzania przelewów w systemie transakcyjnym Pekao24, bo SMS kod kosztuje 20 groszy (bank na początku miesiąca pobiera opłatę za wszystkie potwierdzenia smsowe wysłane w miesiącu poprzednim).

Karty wirtualne i prepaid

Jeśli posiadasz konto bankowe w ING Banku Śląskim lub w Millennium możesz zamówić dodatkową kartę płatniczą typu prepaid (przedpłaconą), posiadającą osobny numer rachunku, którą możesz doładowywać kiedy i za ile chcesz. Nie jest ona połączona z głównym kontem bankowym, dlatego też nie generuje żadnych niespodziewanych strat w przypadku kradzieży jej danych. Co ciekawe, w ING dostępne są dwie takie karty: pierwsza, standardowa (plastikowa Maestro Karta przedpłacona) w cenie 15 zł lub 20 zł (droższa ma zapisane imię i nazwisko posiadacza) lub całkowicie wirtualna VISA, która nie posiada formy plastikowej. Jej pierwsze wydanie jest bezpłatne (dla osób w wieku do 26 lat), a każde kolejne kosztuje 20 zł. W Millennium wspomniana karta (Mastercard Prepaid)  jest tylko plastikowa, za wydanie zapłacisz 15 zł i ponadto aby nie płacić opłaty miesięcznej w wysokości 2 zł, należy przynajmniej raz w miesiącu użyć jej do opłacenia zakupów.

Ubezpieczenie receptą na kradzież?

Większość banków posiada w swej ofercie ubezpieczenia do kont osobistych chroniące przed skutkami kradzieży karty czy rozboju po wypłacie pieniędzy z bankomatu. To istotna ochrona. Warto zastanowić się nad aktywacją tych usług, bo kosztują zaledwie kilka złotych miesięcznie, a straty, które możemy ponieść w wyniku kradzieży, mogą być o wiele większe. Poniżej przedstawiamy tabelę, w której wyróżniliśmy pakiety ubezpieczeniowe dostępne w ramach kont studenckich w popularnych bankach.

Bank Pakiet ubezpieczeń Koszt miesięczny Zakres ubezpieczenia (informacje ogólne, szczegóły w dokumentach dostarczanych przez bank)
Getin Noble Bank
Getin UP Free
Grupowe Ubezpieczenie do kart płatniczych 0 zł – usługa dostępna bezpłatnie wraz ze wszystkimi przywilejami dodatkowej ochrony
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki pobranej z bankomatu, ubezpieczenie zakupionego towaru, ubezpieczenie kluczy, portfela, karty SIM na wskutek rozboju
Pekao
Eurokonto Intro
Eurokonto Mobilne
Zabezpieczenie operacji dokonanych kartą – usługa zawarta w taryfie opłat i prowizji 0 zł
 • nieuprawnione użycie karty
Credit Agricole
1 Konto
Bezpieczna kieszeń 1,49 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki z bankomatu,
 • kradzież portfela, kluczy od domu, dokumentów,
 • koszty wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego
ING Bank Śląski
Konto Direct 18-26
PZU Ochrona karty ING 2 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki z bankomatu
mBank
eKonto m
Ubezpieczenie karty debetowej Bezpieczna karta 4,9 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki z bankomatu
BZ WBK
Konto Godne Polecenia
Pewne Pieniądze 3 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki z bankomatu,
 • ubezpieczenia zakupionego towaru,
 • ubezpieczenie utraty karty i dokumentów wskutek rozboju
Raiffeisen Polbank
Konto Wymarzone
Bezpieczna karta 3,50 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki pobranej z bankomatu,
 • ubezpieczenie na wypadek zniszczenia lub kradzieży zakupionego towaru,
 • ubezpieczenie portfela, kluczy
Millennium
Konto 360 Student
Bezpieczna karta 3,99 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki pobranej z bankomatu, ubezpieczenie zakupionego towaru,
 • ubezpieczenie najniższej ceny
Euro Bank
Konto Active
Codzienna ochrona (dla jednej osoby) 5,95 zł
 • nieuprawnione użycie karty,
 • kradzież gotówki z bankomatu, ubezpieczenia zakupionego towaru,
 • ubezpieczenie urządzeń na wypadek kradzieży (telefon, tablet),
 • ubezpieczenie rzeczy osobistych na wypadek rozboju/włamania (m.in. klucze, portfel, dokumenty, tablice rejestracyjne)
PKO BP
Konto dla Młodych
- - Zabezpiecza na skutek nieautoryzowanych transakcji dokonanych po zgłoszeniu w banku kradzieży.

Warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń – Bezpieczna Kieszeń w Credit Agricole i Codzienna Ochronna w Euro Banku. Obejmują one swym zasięgiem nie tylko kartę płatniczą, ale także rzeczy osobiste takie jak portfel czy dokumenty. Dodatkowo w CA można za 2,99 zł/miesiąc dokupić dodatkowy pakiet Bezpieczny Telefon chroniący przed uszkodzeniem i utratą w wyniku kradzieży smartfonu. 

Choć ubezpieczenie oferowane przez Euro Bank jest droższe (5,85 zł/miesiąc dla jednej osoby) to zapewnia najbogatszy pakiet bezpieczeństwa, ze względu na obejmowanie również takich urządzeń użytkownika jak tablet i smartfon. To wszystko w jednej cenie. Ponadto ochrona jest zapewniona także w sytuacji przypadkowego uszkodzenia sprzętu. Co ciekawe, mając rachunek w Euro Banku możesz ubezpieczyć całą rodzinę (członków gospodarstwa domowego) w jednym pakiecie za 10,85 zł miesięcznie, zabezpieczając tym samym nie tylko karty debetowe i dokumenty, ale także smartfony, tablety oraz laptopy i netbooki wszystkich domowników.

Ubezpieczenia – wyłączenia odpowiedzialności

Choć ceny wszystkich prezentowanych ubezpieczeń są niskie, warto przed podpisaniem umowy przeczytać lub zapytać doradcę o tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli listę sytuacji, w których ubezpieczenie nie obowiązuje. W ten sposób najlepiej poznasz produkt i dostosujesz dla siebie ten, który najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom. Mimo tego dobrze jest zastanowić się nad aktywacją opisywanych rozwiązań, bo często podczas wyjazdów wakacyjnych, festiwali, czy imprez zdarza się, że nasza czujność pozostaje uśpiona, a to idealna okazja dla złodzieja.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 10.09.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.