Płatności telefonem – jak to działa?

Banki wychodzą naprzeciw rosnącej popularności systemów mobilnych, wprowadzając funkcje pozwalające na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych za pomocą smartfona, bez konieczności logowania się do bankowości internetowej. Sposobów płacenia telefonem jest kilka – jakich?

Płatność zbliżeniowa telefonem
Płatność zbliżeniowa telefonem, foto: Visa Europe

Aplikacje mobilne banków

Na wstępie zaznaczmy, że aby korzystać z funkcji płatności telefonem, należy zainstalować aplikację mobilną swojego banku. Nie wszystkie oferują użytkownikom te same rozwiązania, jednak mają podobne zasady działania (mogą nieznacznie różnić się w zależności od banku, w którym posiadasz konto).

BLIK, czyli zapłać za pomocą kodu

BLIK to polski system płatności uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Ułatwia on dokonywanie zakupów, dlatego że zastępuje kartę płatniczą kodem wyświetlanym w aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Jeśli posiadasz smartfona oraz konto w jednym z poniżej wymienionych banków, możesz dokonywać zakupów za pomocą kodów BLIK. Wspomniane kody to 6 cyfr, które wyświetlają się w apce bankowej i służą do płatności w sklepach, pobierając pieniądze z przypisanego w aplikacji konta bankowego.

Jeśli chcesz korzystać z BLIKA, zainstaluj aplikację jednego ze współpracujących banków (Alior, mBank i Orange Finanse, PKO BP i Inteligo, Millennium, ING, BZ WBK, Getin – informacje o tym, czy dany bank udostępnia BLIKA znajdziesz w rankingu kont dla młodych i studentów > "dodatkowe korzyści i inne opcje"), następnie skonfiguruj usługę po zalogowaniu się do apki (trzeba nacisnąć zakładkę z logo BLIK i wyrazić odpowiednie zgody).

Aby zapłacić w sklepie stacjonarnym BLIKIEM:

zgłoś sprzedawcy chęć zapłaty BLIKIEM, uruchom na smartfonie apkę mobilną banku i kliknij w logo BLIK, poczekaj aż wyświetli się 6 cyfr kodu, wpisz na klawiaturze terminala wspomniany kod i kliknij zielony przycisk (lub poproś sprzedawcę, żeby aktywował płatność), w aplikacji banku wyświetli się monit o potwierdzenie transakcji. Sprawdź czy kwota podana w aplikacji zgadza się z tą, którą chcesz zapłacić w sklepie i kliknij potwierdzenie transakcji, wpisz PIN mobilny.

W sklepie internetowym jest jeszcze prościej, mianowicie, wystarczy że wybierzesz logo BLIK w metodach płatności, następnie wygenerujesz kod w smartfonie, potem wpiszesz sześć cyfr na stronie sklepu i potwierdzisz transakcję w aplikacji.

Na początek może to się wydawać skomplikowane, ale zapewne już po pierwszej tego typu płatności docenisz zalety BLIKA, do których należy przede wszystkim szybkość i wygoda działania (oraz to, że jest bezpłatny). Więcej o tym sposobie płatności przeczytasz w naszym artykule: BLIK – jak to działa.

PeoPay – płatności smartfonem dla klientów Banku Pekao SA

Wcześniej niż BLIK na rynku pojawiła się aplikacja PeoPay, działająca na podobnej zasadzie. Od BLIKA odróżnia ją jednak mniejsza dostępność, bo mogą z niej korzystać tylko klienci Pekao, którzy posiadają w nim konto lub założą specjalny rachunek prepaid. Ponadto wypłaty gotówki z bankomatu za pomocą PeoPay można dokonać tylko w maszynach Pekao. Z kolei BLIKIEM wyciągniesz pieniądze z maszyn banków uczestniczących w projekcie oraz z Euronetu i Planet Cash.

Żeby skorzystać ze wspomnianej PeoPay nie ma konieczności aktywacji Eurokonta w Banku Pekao S.A. Możesz założyć rachunek prepaid, który doładujesz przelewem ze swojego konta lub za pomocą karty.

Aby zainstalować PeoPay, wystarczy pobrać ją ze sklepu z aplikacjami dla systemu Android, Windows Phone lub iOS oraz po uruchomieniu zarejestrować nowego użytkownika zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie smartfona bądź połączyć mobilny portfel z posiadanym Eurokontem.

Najważniejsze korzyści PeoPay to:

  • szybkie płatności w sklepach za pomocą wygenerowanego kodu cyfrowego i kodu QR,
  • możliwość podłączenie posiadanego Eurokonta lub założenia niezależnego rachunku prepaid albo operowania zarówno pierwszym jak i drugim, w zależności od potrzeb;
  • szybkie płatności w internecie,
  • rabaty przy płatnościach smartfonem opisane na stronie rabatypekao.pl,
  • natychmiastowy przelewy między użytkownikami PeoPay,
  • darmowe wypłaty gotówki z bankomatów Pekao S.A. za pomocą kodu, dla klientów podłączających do opisywanej aplikacji Eurokonto (2 zł dla pozostałych),
  •  możliwość płatności zbliżeniowych smartfonem wyposażonym w system Android w wersji min. 4.4 i antenę NFC, bez konieczności wymieniania karty SIM.

Realizacja płatności za pomocą PeoPay wygląda podobnie jak w przypadku BLIKA, tzn. wystarczy podać sprzedawcy kod wygenerowany przez aplikację (lub wpisać go w formularzu na stronie sklepu internetowego). Kod może być zapisany cyfrowo (należy wybrać opcję – skanuj i płać- generuj kod) lub tzw. QR, czyli poprzez zeskanowania za pomocą apki w smartfonie kodu widocznego na ekranie monitora.

Płatności zbliżeniowe smartfonem

Aby płacić zbliżeniowo smartfonem za zakupy – czyli mówiąc prościej, żeby smartfon działał jak karta płatnicza – urządzenie musi być wyposażone w tzw. antenę NFC. W przypadku systemu Android ustawienia tego modułu znajdziesz w menu główne – ustawienia > NFC. Aby płacić zbliżeniowo należy aktywować moduł NFC oraz poniżej opcję „Android Beam”. Ponadto w dodatkowych ustawieniach (często w smartfonie oznaczonych symbolem trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu) musisz aktywować, którą z technologii chcesz aktywować.

Główna technologia NFC – karta SIM

(dostępna w ING Banku Śląskim, mBanku, Orange Finanse, T-Mobile Usługi Bankowe, BPH)

Tę opcję aktywuj jeśli posiadasz konto w mBanku, ING Banku Śląskim lub BPH i kartę SIM sieci Orange bądź jeżeli jesteś klientem T-Mobile Usługi Bankowe i używasz numeru w T-Mobile. Aby skorzystać z płatności zbliżeniowej, należy udać się do salonu wskazanego operatora i wymienić kartę SIM na nową, umożliwiającą płatności NFC (oczywiście w przypadku, jeśli posiadasz kartę starego typu). Po zainstalowaniu nowej „SIM-ki” w smartfonie, ustaw moduł NFC. Potem możesz dokonywać zbliżeniowych płatności w sklepach poprzez przyłożenie odblokowanego smartfona do terminala, tak samo jak robisz to ze zwykłą kartą debetową.

Warto wiedzieć, że technologia NFC oparta o kartę SIM jest już przestarzała, stąd już niedługo wspomniane banki zapewne przejdą na jej nowszy wariant – HCE.

Główna technologia NFC – emulacja karty hosta tzw. HCE

(dostępna w BZ WBK, Euro Banku, Getin Banku, PKO BP i Pekao SA, a także w wybranych Bankach Spółdzielczych)

Płatność w tej nowszej technologii przebiega identycznie jak wcześniej, z tą zasadniczą różnicą, że nie ma potrzeby zmiany karty SIM na specjalną NFC. Transakcja HCE opiera się o aplikację bankową i dostęp do tzw. chmury, stąd nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest całkowicie niezależna od operatora karty SIM. Funkcja ta jest aktualnie dostępna w: BZ WBK, Euro Banku, Getin Banku, PKO BP i Pekao, a także w wybranych Bankach Spółdzielczych, ale już wkrótce wdrożą ją kolejne instytucje.

Płatności NFC/HCE są dostępne na smartfonach z systemem Android, a także, tylko w przypadku aplikacji PeoPay od Banku Pekao, na urządzeniach rodziny Microsoft Lumia (system mobilny Windows 10).

Za granicą na popularności zyskuje także system płatności zaimpletowany w urządzeniach Apple iPhone, czyli Apple Pay. W Polsce nie jest jeszcze oficjalnie dostępny.

Android Pay wykorzystujący technologię HCE

Android Pay to aplikacja, do której możesz podłączyć karty debetowe i kredytowe wielu współpracujących banków i płacić za pomocą wybranej z nich zbliżeniowo smartfonem. Telefon staje się Twoim „portfelem na karty”, których fizycznie nie musisz mieć przy sobie. Konfiguracja aplikacji jest pokazana w tym filmie:

Aktualnie z Android Pay współpracują BZ WBK, Alior i Nest Bank. Już niedługo pojawią się w niej karty mBanku i BGŻ BNP Paribas.

Pozostałe aplikacje

Jeszcze do niedawna popularną aplikacją do płatności mobilnych była tzw. iKasa, jednak wygląda na to, że uniwersalne BLIK i płatności NFC/HCE oraz aplikacja drugiego największego banku działającego w Polsce – PeoPay (Pekao SA) zostawiły w tyle wszelką konkurencję.

Czy warto?

Nowoczesne płatności telefonem są godne polecenia przede wszystkim ze względu na prostotę użytkowania, brak konieczności noszenia ze sobą wszędzie portfela i, co najważniejsze, są darmowe. Warto mieć je na uwadze, jeśli Twój bank wprowadził prowizje za wypłaty z bankomatów lub pobiera wysoką opłatę za używanie karty :)

Nawet, jeśli jesteś tradycjonalistą, i nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez zwykłej karty płatniczej, spróbuj przynajmniej raz zapłacić w „nowoczesny” sposób, bo płatność telefonem czy wypłata z bankomatu przy użyciu kodu BLIK może uratować Cię w wielu sytuacjach, na przykład gdy wystąpi awaria systemu Visa lub MasterCard (o których ostatnio było w mediach głośno) lub gdy po prostu zapomnisz karty albo ktoś Ci ją ukradnie.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 20.03.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.