Uber – czy to się opłaca?

Taksówkarze protestują przeciwko Uberowi we wszystkich krajach, w których działa. Nie inaczej jest w Polsce. Czy Uber rzeczywiście może odebrać klientów korporacjom taksówkarskim? Zamawianie przejazdów za pomocą Ubera jest szybsze, wygodniejsze, a w większości również tańsze, niż korzystanie z taksówek. Czy są jakieś haczyki?

Uber opinie, koszty - analiza
Uber działa w Polsce w pięciu aglomeracjach: w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a od niedawna również we Wrocławiu i w Poznaniu, od niedawna również w Łodzi, Katowicach i miastach aglomeracji Śląskiej. Fot: Uber

Jak działa Uber

Uber to aplikacja łącząca kierowców i pasażerów – pasażer korzysta z aplikacji Uber na urządzenie mobilne (do pobrania z Google Play, AppStore, Windows Phone Store – pamiętaj, żeby podać kod na darmowy przejazd: uberKONTOSTUDENTA), a kierowca z aplikacji Uber Partner. Jak do tej pory aplikacja działa w Warszawie, Krakowie i Gdańsku (Trójmieście), a także we Wrocławiu i Poznaniu (Uber wystartował tam na początku listopada). 19 maja Uber oficjalnie rozpoczął kursowanie w Łodzi oraz miastach aglomeracji Śląskiej: Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Tychach i w Chorzowie. Jak zamówić Ubera?

 1. Włączasz aplikację, ustalasz miejsce odbioru – zostaniesz automatycznie zlokalizowany przez GPS (nie musisz znać adresu), możesz też wpisać adres ręcznie, jeśli chcesz zamówić samochód w inne miejsce.
 2. Gdy kierowca zaakceptuje Twoje zlecenie, zobaczysz jego zdjęcie, ocenę, markę samochodu i numer rejestracyjny.
 3. Wpisujesz gdzie chcesz dojechać – możesz też sprawdzić szacunkowy koszt przejazdu (co zawsze warto zrobić).
 4. Jeśli się rozmyślisz tuż po złożeniu zamówienia, masz 5 minut na bezpłatne anulowanie przyjazdu kierowcy.
 5. Podczas drogi widzisz w aplikacji trasę, jaką pojedziecie i szacowany czas dojazdu.
 6. Po dojechaniu na miejsce aplikacja automatycznie rozliczy kurs – pieniądze zostaną pobrane z Twojej karty – nie płacisz nic kierowcy.
 7. Po zakończeniu kursu oceniasz kierowcę – możesz wystawić mu notę w pięciostopniowej skali, a także dodatkowy komentarz – Uber opinie klientów traktuje bardzo poważnie.

Ile kosztuje Uber

Uwaga! 19 maja 2016 r. Uber poinformował o kolejnej, wakacyjnej obniżce cen, przygotowując się zapewne na spadającą liczbę klientów w okresie letnim. Czy było to założenie pierwotnej strategii, czy wcześniejsze, mniej atracyjne ceny (w porównaniu z najtańszymi taksówkami) spowodowały odpływ klientów – tego nie wiemy, ale faktem jest, że od maja jeździmy jeszcze taniej.

Opłata za przejazd Uberem składa się z trzech części: opłaty początkowej, za czas przejazdu i stawki za kilometr.

Aktualnie, od 19.05.2016 (do końca sierpnia) – promocyjna stawka na wakacje:

 • trzaśnięcie drzwiami (opłata początkowa): 4 zł,
 • stawka za kilometr: 1,3 zł,
 • opłata za minutę: 0,25 zł.

Wcześniej (od 11.03.2016 r. do 19.05.2016):

 • trzaśnięcie drzwiami (opłata początkowa): 5 zł,
 • stawka za kilometr: 1,4 zł,
 • opłata za minutę: 0,30 zł.

Jeszcze wczesniej, na początku działalności Ubera w Polsce:

 • trzaśnięcie drzwiami (opłata początkowa): 7 zł,
 • stawka za kilometr: 1,5 zł,
 • opłata za minutę: 0,35 zł.

Cena końcowa zależy zatem zarówno od przejechanego dystansu, jak i czasu spędzonego w samochodzie. Patrząc na powyższy cennik łatwo zauważyć, że jest on bardziej atrakcyjny, niż w przypadku większości korporacji taksówkarskich w Warszawie, Gdańsku i nawet w Krakowie, gdzie ceny taksówek są naprawdę przystępne (najtańsza sieć: 6 zł trzaśnięcie drzwiami, 1,98 zł za kilometr).

Poniżej zrzut ekranu wpisu informującego o ostatniej obniżce cen.

Uber - obniżka cen
https://www.facebook.com/uberPolska

Kontrowersje związane z Uberem

Uber wzbudzał kontrowersje prawne i podatkowe. Firma była oskarżana o to, że nie płaci podatków w Polsce, a nie wszyscy kierowcy wykazywali dodatkowy przychód w deklaracji PIT. Dodatkowo, aby jeździć w Uberze nie potrzeba licencji taksówkarskiej ani kasy fiskalnej. Przez to taksówkarze oskarżają kierowców Ubera o nieuczciwą konkurencję.

Po naszej publikacji otrzymaliśmy wiadomość od Ubera, w której firma odnosi się do tych zarzutów – aby niczego nie pominąć, cytujemy ten fragment: „Uber ma w Polsce zarejestrowaną spółkę, która działa zgodnie z wymogami prawa, w tym prawa podatkowego. Uber nie tylko płaci w Polsce podatki, ale też wnosi istotną wartość do polskiej gospodarki – stwarza możliwości ekonomiczne dla tysięcy osób, w każdym mieście, w którym działa i, ponieważ wszystkie transakcje na platformie Uber dokonywane są w sposób elektroniczny, wprowadza przejrzystość do sektora, który historycznie był oparty na gotówce”.

Nie wnikając jednak w szczegóły prawno-podatkowe tego sporu, jedno można stwierdzić z pełną stanowczością: konkurencja między normalnymi taksówkarzami a „taksówkarzami” Ubera na pewno wychodzi na dobre klientowi.

Aktualizacja: Uber wymaga już od swoich kierowców założenia działalności gospodarczej, dlatego powyższe zarzuty można uznać za nieaktualne.

Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi
Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi, źródło: i.imgur.com za: wykop.pl.

Uber – darmowe przejazdy

Uber jak zamówić

Uber jest firmą, której tempo rozwoju jest niesamowicie dynamiczne. Firma pozyskała miliardy dolarów od inwestorów, a jej wycena jest szacowana obecnie na 40 mld USD. Nic dziwnego, że akcje marketingowe w miastach, do których wchodzi, są bardzo szeroko zakrojone. Tak samo było w Polsce: w Warszawie, Krakowie i Trójmieście.

Aby pozyskać nowych użytkowników firma rozdaje – co to dla takiego giganta jak Uber – darmowe przejazdy dla nowych użytkowników. Jednak aby móc jechać za darmo, potrzebny jest kod promocyjny. Rejestrując się przez ten link: https://www.uber.com/invite/uberKONTOSTUDENTA otrzymasz darmowy przejazd w kwocie do 20 złotych. Bez żadnych warunków, bez żadnych haczyków, bez wyrażania zgody na przesyłanie informacji marketingowych oraz innych „gwiazdek” i małego druku.

Co więcej, gdy już będziesz mieć konto w Uberze, ten sam kod możesz przesłać do swojego znajomego, a jeśli i on z niego skorzysta, znów otrzymasz darmowy przejazd.

Odbierz darmowy przejazd rejestrując się tym kodem: uberKONTOSTUDENTA.

Profil służbowy

Od 25 kwietnia użytkownicy Ubera, którzy mają własną firmę, mogą dodać "Profil służbowy", dzięki któremu mogą otrzymywać faktury VAT za przejazdy i podpiąć osobną (np. firmową) kartę płatniczą, żeby nie mieszać wydatków prywatnych i biznesowych. O nowej funkcji na stronie Ubera można przeczytać:

"Stworzenie Profilu Służbowego w łatwy sposób pozwala rozdzielić przejazdy prywatne od służbowych, a nawet przypisać inną kartę płatniczą, by mieć większą przejrzystość dotyczącą wydatków. Automatycznie wystawiane elektroniczne faktury to też oszczędność czasu oraz możliwość kontroli wydatków na przejazdy w Twojej firmie."

Zalety Ubera

Zalety Ubera

Uber to powiew świeżości w dość specyficznej branży taksówkarskiej (choć oczywiście Uber taksówką nie jest ;). Niezbyt miły pan taksówkarz z wąsem, narzekający na wszystko, co go otacza, jeżdżący 20-letnim samochodem, może wkrótce odejść do przeszłości. Wszystko przez młodego, obeznanego z technologią i uprzejmego Uberowca. Jakie są zalety aplikacji Uber?

 • Wiesz z kim jedziesz, a po zakończonym kursie oceniasz kierowcę – zanim wsiądziesz do samochodu, widzisz zdjęcie, imię i średnią ocen uzyskanych przez danego kierowcę. Po zakończonym kursie Ty również wystawiasz mu opinię, możesz także zostawić dodatkowe adnotacje. Co to daje? Przede wszystkim to, że kierowca będąc dla Ciebie nieuprzejmym ma bardzo wiele do stracenia. Dlatego przejazdy Uberem przebiegają najczęściej w bardzo miłej atmosferze.
 • Widzisz trasę przejazdu – po wpisaniu miejsca docelowego po zamówieniu samochodu w Twojej aplikacji zostanie wyświetlona trasa – nie musisz się obawiać, że kierowca będzie Cię wiózł okrężną drogą i naciągał na dodatkowe koszty.
 • Widzisz na mapie skąd (i jak szybko) jedzie kierowca – dzięki temu dokładnie wiesz czy musisz już schodzić na dół, czy masz na to jeszcze parę minut.
 • Nie potrzebujesz pieniędzy – Uber działa bezgotówkowo; po zakończonym kursie aplikacja dokonuje obciążenia na karcie, którą podpiąłeś do konta podczas rejestracji. Choćby z tego powodu warto mieć konto w Uberze (nawet, jeśli jesteś miłośnikiem taksówek), bo czy nie zdarzyło Ci się nigdy, że chcesz zamówić taksówkę, a w portfelu nie masz ani grosza?
 • Samochody w Uberze są porządne – w Polsce na razie działa tylko najpopularniejsza usługa, Uber Pop, ale i do niej przyjmowane są jedynie komfortowe, całkiem nowe samochody (maks. 10 lat, 5-osbowe, 4-drzwiowe). Za granicą można skorzystać z bardziej ekskluzywnych form przejazdu (Uber Black, SUV, Lux), a nawet zamówić helikopter.
 • Możesz podzielić opłatę za przejazd na współpasażerów – jeśli jedziesz ze znajomymi, którzy też korzystają z Ubera, możesz w prosty sposób podzielić opłatę na wszystkich pasażerów. Wystarczy wybrać w aplikacji opcję „rozdzielenie rachunku”.
 • Uber weryfikuje kierowców – jeśli któryś z kierowców uzyskuje niskie oceny (średnia poniżej 4,6), to jest usuwany z grona partnerów Ubera.
 • Jeśli się rozmyślisz, możesz za darmo anulować zamówienie do 5 minut. Po tym czasie opłata za anulowanie przyjazdu wynosi 10 zł i ma pokryć koszty paliwa kierowcy za już przejechany dystans.
 • Dzięki kombinacji: zdjęcie kierowcy + ocena kierowcy + oszacowanie kosztów przed przejazdem + wyświetlenie trasy w aplikacji + brak rozliczeń gotówkowych – ryzyko bycia oszukanym, naciągniętym, czy w jakikolwiek sposób potraktowanym nie fair spada do minimum.
 • Jeśli prowadzisz firmę, bez problemu możesz zdobyć fakturę za przejazd. Uber udostępnił nową funkcję (Profil służbowy), dzięki której w łatwy sposób możesz przełączyć się pomiędzy swoim prywatnym, a biznesowym kontem i automatycznie otrzmać fakturę VAT za kurs.

Minusy Ubera

 • Żeby skorzystać z Ubera musisz podpiąć swoją kartę debetową/kredytową (nie są obsługiwane karty pre-paid) – wiele osób w Polsce ma ciągle z tym duży problem. Nie dlatego, że nie ma karty, czy nie potrafi tego zrobić, tylko dlatego, że nie ufa firmie, której powierza dane. Pytanie, czy firma wyceniana na 40 miliardów dolarów może pozwolić sobie na lekceważenie kwestii bezpieczeństwa danych?
 • Uber może podnieść cenę – jeśli zdarzy się sytuacja, że dostępnych jest mało kierowców Ubera, a wielu pasażerów chce skorzystać z ich usług, może zostać naliczona stawka podwyższona, przez co za przejazd zapłacisz więcej, niż normalnie. Ta informacja będzie zawarta w podsumowaniu przed przejazdem, dlatego korzystaj z możliwości sprawdzenia ceny w aplikacji. Jeśli uznasz, że to za dużo, masz 5 min na darmowe anulowanie kursu.
 • Kierowcy nie muszą mieć licencji taksówkarza – a to oznacza, że po pierwsze mogą nie mieć doświadczenia i umiejętności pozwalających na sprawną jazdę po mieści, po drugie wcale nie muszą znać topografii miasta, po którym jeżdżą (poruszają się przy użyciu GPS-a, trasami wyznaczonymi przez aplikację).

Podsumowanie po 50 przejazdach

Po dłuższym czasie korzystania z aplikacji – mam za sobą już ponad 50 przejazdów – wszystkie powyższe plusy i minusy się potwierdzają. Jedne mankamenty doskwierają bardziej, inne mniej, dlatego subiektywnie i w skrócie podsumuję ten okres kilku miesięcy korzystania z Ubera w różnych miastach Polski.

 • Kierowcy są naprawdę mili i jeszcze nie zdarzyło mi się, bym nie uciął sobie podczas przejazdu ciekawej pogawędki, wypytując ich o doświadczenia związane z Uberem. Być może mam wyjątkowe szczęście, ale o uprzejmości kierowców nie mogę powiedzieć złego słowa.
 • Opcja z podglądem lokalizacji samochodu w czasie rzeczywistym jest super przydatna – nie trzeba marznąć na ulicy, wystarczy wyjść tuż przed pojawieniem się samochodu...
 • ...ale o ile pozycja samochodu pokazywana jest poprawnie, to zdarza się, że szacowany czas dojazdu jest niedokładny. Szczególnie w sytuacji, gdy w mieście są korki, na samochód czekałem dłużej, niż informowała mnie o tym aplikacja.
 • Aplikacja działa bez zarzutu – stabilnie i szybko.
 • Dzięki programowi rekomendacji (20 zł na przejazd dla Ciebie i dla znajomego, który skorzystał z Ubera z Twojego polecenia) można zaoszczędzić całkiem sporą sumę (szczególnie, jeśli masz wielu znajomych ;).
 • Samochody kursujące w Uberze są faktycznie bardzo komfortowe – czyste i nowe, niektóre jakby dopiero zjechały z linii produkcyjnej.
 • Pamiętaj, że nie tylko Ty oceniasz kierowcę po skończonym kursie. Również kierowca ocenia Ciebie :)
 • Na koniec największy mankament, na który Uber koniecznie musi zwrócić uwagę w dłuższej perspektywie – kilkukrotnie zdarzyło mi się, że kierowcy – mimo posiadanej w samochodzie nawigacji – nie wiedzieli gdzie jechać lub zbaczali z drogi. Nie obyło się też bez pytania „a gdzie to jest”, gdy wymieniałem nazwę mniej popularnej ulicy. Jednak w żadnym z tych przypadków nie spieszyło mi się szczególnie, więc dodatkowe parę minut drogi nie zrobiło mi różnicy; gdyby sytuacja była inna, zapewne mógłbym się nieco zdenerwować.

Wrażenie ogólne: solidna czwórka z plusem w skali szkolnej.

Skorzystaj za darmo, wyrób sobie opinię

Nie musisz oceniać Ubera na podstawie opinii innych. Załóż konto z wykorzystaniem kodu promocyjnego, skorzystaj z darmowego kursu do kwoty 20 zł i oceń sam, czy Uber to hit, czy kit.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 17.08.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.