Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Ogólna liczba kart płatniczych w Polsce pod koniec 2013 r. wynosi już ponad 34 miliony, co oznacza, że większość z nas nosi w portfelu więcej, niż jedną kartę. Jak ich używać, żeby nie narazić się na oszustwa i kradzieże?

Karty płatnicze
Karty płatnicze, fot: kontostudenta.pl

Niezależnie od tego, czy posiadasz kartę debetową, czy kredytową, wyposażoną w technologię zbliżeniową lub nie – musisz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby nie ułatwić złodziejom zadania i nie narazić się na utratę pieniędzy. O czym należy pamiętać?

Nadaj odpowiedni kod PIN

Niektóre banki nadają PIN automatycznie, i wysyłają go pocztą, niektóre z kolei pozwalają użytkownikowi karty ustalić go samodzielnie. W takiej sytuacji należy unikać prostych kombinacji (np. 1234, 1111), czy roku urodzenia. Tego typu kody najłatwiej rozpracować.

Zapamiętaj PIN, nie zapisuj go

Nie noś kodu PIN razem z kartą, nie zapisuj go w portfelu, czy w telefonie – to najprostsze zasady, które jednak często ignorujemy. Aby uniknąć przykrych (i kosztownych) konsekwencji, wystarczy zapamiętać cztery cyfry chroniące dostępu do naszych pieniędzy.

Sprawdź bankomat

Zanim skorzystasz z bankomatu, sprawdź, czy nie zainstalowano w nim urządzeń umożliwiających tzw. skimming, czyli kopiowanie karty. Trzy najczęstsze elementy wykorzystywane w tym procederze to nakładka kopiująca umieszczona przy szczelinie na kartę płatniczą, kamera rejestrująca wpisywany PIN lub nakładka na klawiaturę, która przechwytuje wpisywany kod. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak? Każdy „dodatkowy”, niestandardowy element bankomatu powinien wzmożyć naszą czujność. Sprawdź, czy klawiatura nie ma na sobie dodatkowej warstwy, próbując ją podważyć paznokciem, spójrz nad ekran w poszukiwaniu minikamery skierowanej na klawisze i upewnij się, że szczelina na kartę nie wygląda podejrzanie.

Zasłoń kod podczas wpisywania

Wpisując kod PIN podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu, jak również podczas płatności w sklepie, zasłoń dłonią wpisywaną kombinację klawiszy, aby osoby stojące obok, albo opisane wyżej minikamery, nie mogły odczytać Twojego kodu.

Chroń numer karty i kod CVV

Nie podawaj numeru swojej karty, ani kodu CVV (lub CVV2; to trzy cyfry umieszczone na rewersie karty, tuż przy miejscu na podpis właściciela) na podejrzanych stronach internetowych. W przypadku, gdy płacisz kartą przez internet, upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (na pasku adresu w przeglądarce internetowej widoczna jest ikona kłódki). Podając wspomniane dane na podejrzanej stronie można paść ofiarą tzw. phishingu – czyli wyłudzenia danych przez przestępców na podstawionej stronie, do złudzenia przypominającej witrynę banku lub sklepu.

Miej kartę pod ciągłą kontrolą

Nie pozwalaj na to, aby osoba przyjmująca płatność – w sklepie, czy restauracji – zabierała Twoją kartę poza zasięg Twojego wzroku. Wzrasta wtedy ryzyko, że zostanie ona skopiowana.

Niezwłocznie zastrzeż kartę

Jeśli zgubisz kartę lub zostanie skradziona, jak najszybciej zadzwoń do banku i zastrzeż ją. Jeśli tego nie zrobisz złodziej będzie mógł próbować uzyskać dostęp do Twoich pieniędzy. Zapewne częściowo mu się to uda, zważywszy na to, że obecnie niemal wszystkie karty wydawane do kont osobistych są wyposażone w technologię zbliżeniową (payPass lub PayWave) – pozwalającą na płatności bez podawania kodu PIN do kwoty 50 zł. Jeśli nie korzystasz z płatności zbliżeniowych, zorientuj się w swoim banku, czy jest możliwość ich wyłączenia na stałe.

Sprawdzaj historię rachunku

Raz na jakiś czas weryfikuj transakcje dokonywane z Twojego rachunku. Jeśli zauważysz coś niepokojącego – na przykład wypłatę z bankomatu w miejscu, w którym nigdy nie byłeś, natychmiast skontaktuj się z bankiem. Przestępcy kopiujący karty najczęściej dokonują wypłat z bankomatów daleko od miejsca przestępstwa, nierzadko na innym kontynencie.

Nie noś nieużywanych kart

Jeśli masz więcej kart i części z nich nie używasz na co dzień, nie noś ich wszystkich w portfelu. W ten sposób w przypadku kradzieży unikniesz problemów, a poza tym uchronisz część swoich pieniędzy.

Zobacz także:

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 16.11.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.