Zwrot podatku dla studenta – wypełnij PIT

Jeśli w ubiegłym roku pracowałeś na umowę zlecenie lub umowę o dzieło możesz otrzymać nawet 556 złotych zwrotu podatku dochodowego. Każdy, kto uzyskiwał dochody z pracy, powinien otrzymać od pracodawcy formularz PIT-11 do końca lutego, a do 30 kwietnia złożyć odpowiednią deklarację podatkową (najczęściej PIT-37).

Formularz PIT-37
Formularz PIT-37

Stypendia są zwolnione z podatku

Stypendia socjalne, naukowe i doktoranckie są zwolnione z podatku. Podobnie jest z innymi formami pomocy dla uczniów i studentów, wypłacanych z budżetu państwa. Jeśli więc tego typu środki były Twoimi jedynymi przychodami w ciągu roku (nie pracowałeś dorywczo), w ogóle nie musisz składać zeznania PIT.

Umowa o pracę, zlecenie, o dzieło

Jeśli podjąłeś pracę zarobową, na przykład na umowę zlecenie, czy o dzieło, musisz złożyć roczną deklarację podatkową PIT niezależnie od osiągniętych dochodów (to znaczy nawet w sytuacji, jeśli nie przekroczyłeś kwoty wolnej od podatku). Masz na to czas do 30 kwietnia, a sposobów jest kilka: możesz osobiście udać się do Urzędu Skarbowego z wypełnionym formularzem, wysłać go listem poleconym lub przez internet, za pomocą programu e-deklaracje.

Kwota wolna od podatku

3091 złotych – to kwota zarobków w ciągu roku, która nie powoduje obowiązku zapłaty podatku. Podatek dochodowy naliczany jest dopiero powyżej tej kwoty. Jeśli pracodawca wypłacając Ci wynagrodzenie odprowadzał zaliczkę na podatek dochodowy (co jest bardzo prawdopodobne), należy Ci się jej pełny zwrot do maksymalnej kwoty 556 złotych. Jeśli zarobiłeś mniej, kwota ta będzie odpowiednio mniejsza. Jeśli zarobiłeś więcej, niż 3091 zł, wystąpi co prawda obowiązek podatkowy, jednak nie jest wykluczone, że i tak otrzymasz zwrot części zapłaconego podatku.

Jak wyliczyć kwotę zwrotu i jak wypełnić PIT

Aby sprawdzić wstępnie, czy należy Ci się zwrot, a jeśli tak, to jaka jest jego kwota, przygotuj wszystkie formularze PIT-11 otrzymane od pracodawców i wejdź na stronę Ministerstwa Finansów, gdzie znajdziesz kalkulator PIT. Na podstawie danych z PIT-ów od pracodawców zsumuj wartości (jeśli masz więcej, niż jeden PIT) i wpisz je w odpowiednie pola (Przychód, koszty uzyskania przychodu, zaliczki wpłacone, itd.). W polu „Nadpłata podatku” zobaczysz kwotę należnego Ci zwrotu.

Jeśli z obliczeń wyszło, że możesz spodziewać się dodatkowych pieniędzy ze zwrotu PIT, nie czekaj do ostatniej chwili ze złożeniem deklaracji. Urząd Skarbowy ma 3 miesiące na przelanie nadpłaconego podatku, więc im szybciej się rozliczysz, tym szybciej otrzymasz pieniądze. Gdzie wypełnić PIT? Najwygodniej przez internet, za pomocą programu e-Deklaracje (przygotowanego przez Ministerstwo Finansów). Wypełnij interaktywny formularz (najczęściej PIT-37) i wyślij go – do uwierzytelnienia Twoich danych potrzebna będzie kwota przychodu z poprzedniego roku (znajdziesz ją na zeszłorocznym PIT), a jeśli składasz PIT pierwszy raz, wpisujesz 0. Po dostarczeniu pliku do urzędu otrzymasz automatycznie generowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Aplikacja e-deklaracje
e-deklaracje – aplikacja do składania zeznań podatkowych

Jak otrzymać zwrot podatku

Aby otrzymać zwrot, najlepiej jest podać numer konta bankowego (w przeciwnym razie pieniądze będą wysłane przekazem pocztowym, co wiąże się z opłatą i trwa dłużej). Numer konta należy zgłosić na formularzu ZAP-3 i niestety, zanieść go osobiście do Urzędu Skarbowego. Doświadczenie pokazuje, że podanie w Urzędzie Skarbowym numeru konta bankowego i wysłanie PIT-a przez internet znacznie skraca czas oczekiwania na pieniądze – teoretycznie zwrot podatku student, tak jak każda inna osoba fizyczna otrzyma do 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Pamiętaj, aby zgłosić numer konta do urzędu zanim wyślesz PIT – w przeciwnym razie Twój formularz ZAP-3 może nie dotrzeć na czas, czyli przed wypłatą zwrotu.

Zobacz także:

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 22.04.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.