Najlepsze konto walutowe na Erasmusa

Wyjeżdżając za granicę na Erasmusa, do pracy, czy na wakacje, będziesz potrzebować konta walutowego, na którym zgromadzisz pieniądze na wyjazd lub na które Twoja uczelnia przeleje unijny grant. Warto dobrze zastanowić się, jaki rachunek wybrać, żeby cieszyć się swobodnym dostępem do pieniędzy i niskimi opłatami. Które konto walutowe jest najlepsze? Poświęć 20 minut na lekturę naszego artykułu, a wybierzesz najlepsze dla siebie konto walutowe, unikając niepotrzebnych kosztów.

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2016 r.

Konto walutowe w kraju, czy rachunek za granicą?

Przed wyjazdem za granicę masz dwie opcje: założyć konto walutowe w Polsce, albo już na miejscu, w kraju do którego jedziesz. Bazując na opiniach Erasmusów mieszkających na przykład we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Finlandii i Portugalii, rekomendujemy założenie konta w naszym kraju. Dlaczego?

Po pierwsze, konto walutowe możesz założyć w Polsce, wygodnie, przez internet, z odpowiednim wyprzedzeniem – karta dotrze na czas, a numer rachunku podasz na Twojej uczelni przed wyjazdem, co nie jest bez znaczenia. Często bowiem zdarza się, iż zakładając konto w którymś z europejskich krajów oprócz formalności w obcym języku czeka Cię też stosunkowo długi okres oczekiwania na kartę płatniczą. Praktycznie więc pozbawia Cię to pieniędzy z grantu przez co najmniej tydzień od przyjazdu. Poza tym polskie konta są często znacznie tańsze, niż rachunki bankowe za granicą.

Poza tym posiadanie konta w zagranicznym banku prawdopodobnie do niczego Ci się już nie przyda, gdy wymiana się skończy. Inaczej jest z polskim kontem walutowym, którego nie musisz zamykać, a jest szansa, że wykorzystasz je na przykład wyjeżdżając na wakacje – a w połączeniu z zakupem waluty w kantorze internetowym (lepsze kursy, niż w kantorach tradycyjnych), to najtańsza opcja na zagraniczne wyjazdy turystyczne.

Co jest ważne przy wyborze konta?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konta walutowego, musisz poznać najważniejsze opłaty. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Opłaty za wypłaty z bankomatu,
 • opłaty za kartę,
 • opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku,
 • opłaty za przelewy (wewnętrzne, na Twój rachunek, jak i zewnętrzne, do innych banków).

Powyższe kryteria stanowiły najważniejsze punkty przeprowadzonego przez nas przeglądu kont walutowych na Erasmusa, do pracy za granicą czy po prostu na wakacyjne wyjazdy.

Jakie konto założyć, czyli które jest najlepsze na Erasmusa?

Student wyjeżdżający za granicę nie ma wielkiego bogactwa wyboru, jeśli chodzi o konta walutowe. Na rynku funkcjonuje zaledwie kilka dobrych rachunków rozliczanych w walutach obcych, których oferta dopasowana jest do potrzeb studentów Erasmusa.

Z tego grona najbardziej pozytywnie wyróżniają się dawny Bank SMART, czyli Nest Bank (Nest Konto Waluta), dawny Alior Sync – T-Mobile Usługi Bankowe (konto walutowe), mBank (eMax walutowy) oraz BZ WBK (Konto24 walutowe). Przyzwoite konta oferują też Alior Bank (Konto walutowe) i ING Bank Śląski (Rachunek walutowy). Wybór jednego z tych rachunków jest najrozsądniejszą decyzją. Rachunek walutowy w PKO BP nie należy do najbardziej przyjaznych, jednak przeanalizowaliśmy go dlatego, że czytelnicy często nas o niego pytają. Poniżej znajdziesz szczegółowe porównanie kont, które pomoże Ci dokonać ostatecznego wyboru i założyć to konto, które będzie dla Ciebie odpowiednie.

Poleć znajomym porównanie kont walutowych!

Najlepsze konto walutowe

Nest Bank dawniej: Bank SMART
ING Bank
ING Bank Śląski
Rachunek walutowy
PKO BP
PKO BP
Rachunek walutowy
opłata za otwarcie
konta
0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
miesięczna opłata
za prowadzenie
konta
0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
(2 EUR/GBP/USD)7
0 zł 0 zł 6,9 zł (0 zł)9
rodzaj karty do konta V Pay lub Visa
walutowa
MasterCard
walutowa
Visa Classic
walutowa
MasterCard
walutowa
MasterCard
PayPass Debit
Karta Maestro
w euro
PKO Visa walutowa
opłata za wydanie
karty
0 zł lub 5 euro4 10 zł 30 zł 0 zł 10 zł 0 zł 6 EUR/8 USD/5 GBP
opłata za pierwszy
rok korzystania z karty
0 zł lub 5 euro4 0 zł wliczona w koszt
wydania
0 zł 5 zł miesięcznie 1,5 zł miesięcznie wliczona w koszt wydania
opłata za kolejny rok
korzystania z karty
0 zł lub 5 euro4 0 zł 30 zł 10 EUR/GBP/USD 5 zł miesięcznie 1,5 zł miesięcznie 6 EUR/8 USD/5 GBP
prowizja za płatność
kartą1
0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł10
opłata za wypłatę
gotówki z bankomatu
za granicą1
0 zł 0 zł 0 zł 2,5 EUR/GBP/USD 5 zł 6% kwoty wypłaty
min. 9 PLN
1,5 EUR/GBP/USD
przelew na rachunek
w tym samym banku
0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł
przelew europejski
SEPA2
0 zł 5 zł 5 zł 8 zł (+0,2 zł za SMS)8 5 zł 5 zł 8 zł
przelew zagraniczny
SWIFT3
3 EUR/4 USD/
2,5 GBP
30 zł 0,35%
kwoty przelewu
min. 20 zł, 
maks. 200 zł
0,2% kwoty przelewu,
min. 20 zł, maks.
200 zł
30 zł 40 zł 0,15% kwoty
przelewu, min. 25
zł, maks. 130 zł
obowiązek
posiadania dodatkowego
konta
osobistego
w złotówkach
nie tak, jeśli zakładasz
konto online5
nie nie nie nie nie
oprocentowanie
rachunku
nie nie nie6 nie nie nie 0% (USD: 0,1%)
dostępne waluty euro, dolar
amerykański, funt
brytyjski
euro, funt brytyjski,
dolar amerykański,
frank szwajcarski
euro, funt brytyjski,
dolar amerykański,
frank szwajcarski
euro, funt brytyjski,
dolar amerykański,
frank szwajcarski
euro, funt brytyjski,
dolar amerykański,
frank szwajcarski
euro, funt brytyjski,
dolar amerykański
euro, funt brytyjski,
dolar amerykański,
frank szwajcarski
ocena 5 gwiazdek 5 gwiazdek 5 gwiazdek 5 gwiazdek 4 gwiazdki 4 gwiazdki 2 gwiazdki
możliwość
otwarcia konta 
przez internet
tak,
na str. Nest
Bank »

Załóż konto »
tak,
na str. T-Mobile »

Załóż konto »
tak,
na str. mBanku »

Załóż konto »
tak,
na stronie BZ WBK »

Załóż konto »
tak,
na stronie Aliora »

Załóż konto »
tylko dla obecnych
klientów z poziomu
bankowości int.
(wniosek o Konto
Direct
)
brak; tylko w
oddziale
(zob: strona konta)

1 - Mowa o transakcji (płatności kartą lub wypłacie z bankomatu) w tej samej walucie, w której prowadzone jest konto, np. euro, funt, frank szwajcarski, dolar.

2 - SEPA (czyli Single Euro Payments Area) to mówiąc w skrócie przelew w euro do innego banku europejskiego. Nowoczesne rozwiązanie pozwalające na tanie przelewy gotówki
w granicach Europy.

3 - SWIFT (czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) przelewy wykonywane w dowolnej walucie, w międzynarodowym systemie łączności bankowej zwanym SWIFT. Rozwiązanie starsze i droższe niż SEPA.

4 - Nest: jeśli karta do Nest Konta Waluta jest jedyną, jaką posiadasz w banku Nest, nie płacisz za nią nic. Jeśli masz już kartę (np. do konta osobistego), płacisz 5 euro za wydanie i za każdy rok korzystania z karty (w przypadku pozostałych walut jest to: 6 USD, 4 GBP).

5 - T-Mobile Usługi Bankowe: aby otworzyć konto walutowe przez internet, musisz najpierw złożyć wniosek o bezpłatne konto osobiste (T-Mobile konto), a następnie, z poziomu bankowości internetowej otwierasz samodzielnie konto walutowe. T-Mobile konto jest bezpłatne, podobnie jak wydawana do niego karta. Nie będziesz więc ponosić kosztów nawet, jeśli nie będziesz go używać. Samodzielne konto walutowe możesz założyć w jednym z 10 oddziałów TMUB w Polsce.

6 - eMax walutowy: oprocentowanie rachunku różni się w zależności od waluty: euro - 0,0%, funt brytyjski - 0,1%, frank szwajcarski - 0,0%, dolar amerykański - 0,3%. Stan na 28.12.2016 r.

7 - BZ WBK: 0 zł za konto jeśli średnie miesięczne saldo na rachunku wynosi przynajmniej 20 euro (lub jednostek innej waluty). W innym przypadku miesięczna opłata za konto wynosi 2 EUR/USD/GBP.

8 - BZ WBK: od 1 sierpnia 2016 r. w BZ WBK obowiązuje nowa taryfa opłat i prowizji. Wprowadzono m.in.: opłata za potwierdzenie transakcji kodem SMS (0,2 zł/szt.; pięć pierwszych kodów w miesiącu jest darmowych); opłata za wykonanie szybkiego przelew do płatności internetowych Przelew24 (0,5 zł); za realizację zlecenia stałego (0,5 zł); za wznowienie karty do konta walutowego: 3 EUR/GBP/USD. Opłata za wypłatę gotówki z konta walutowego z bankomatów za granicą wzrosła z 1,5 jednostek waluty do 2,5 jednostek.

9 - PKO BP: 0 zł - dla posiadaczy rachunków PKO: Złote Konto i rachunku Platinium – oba rachunki są wycofane z bieżącej oferty PKO BP.

10 - PKO BP: Jeśli do kart walutowej podpięte jest więcej, niż jedno konto, płatności z wykorzystaniem konta podpiętego są dodatkowo płatne (1,50 EUR/GBP/USD + 2,5%).

Najlepsze konto walutowe – podsumowanie

Oferta czterech najlepszych rachunków walutowych w Nest Banku, T-Mobile, mBanku i BZ WBK jest przejrzysta, a przede wszystkim pobawiona zbędnych opłat. W przypadku rachunku w BZ WBK konieczne jest utrzymywanie przynajmniej 20 jednostek waluty na koncie, ponieważ w lutym ubiegłego roku wprowadzona została opłata za nieużywane konto, natomiast w przypadku mBanku nowym kosztem, który pojawił się kilka miesięcy temu, jest opłata za wydanie karty (30 zł); zachowana została jednak jego największa zaleta, czyli możliwość darmowych wypłat z bankomatów na całym świecie.

Konto walutowe Nest

konto walutowe Nest BankNest Konto Waluta to najnowsza, ale bardzo ciekawa propozycja w naszym zestawieniu. Rachunek jest promowany jako produkt dla osób mieszkających za granicą i otrzymujących pensję w euro – śmiało można więc wykorzystać go na Erasmusie. Jeśli karta do konta walutowego jest jedyną, jaka została Ci wydana w Nest Banku, nie będziesz ponosić kosztów związanych z jej posiadaniem. Jeśli jednak masz już kartę, na przykład do konta osobistego, to za wydanie „plastiku” rozliczanego w euro zapłacisz 5 euro, podobnie jak za każdy miesiąc korzystania z niego. Rozwiązanie dla oszczędnych to założenie konta w walucie razem z darmowym kontem osobistym, ale posiadanie karty tylko do jednego z nich – rachunku w euro (odpowiednie opcje zaznaczasz podczas wypełniania wniosku przez internet).

Nadwyżkę środków można trzymać na koncie oszczędnościowym (Nest Walutowe Oszczędności), które oferuje symboliczne oprocentowanie w wysokości 0,1% (stan na 28.12.2016 r.). Sporym minusem Nest Konta Waluta jest fakt, że (przynajmniej na chwilę obecną) nie można go powiązać z najpopularniejszymi kantorami internetowymi – przez co tracimy możliwość taniego zasilenia konta. Co prawda Nest Bank oferuje usługę korzystnych przewalutowań (0,3 euro/mies.), jednak „dobre” kursy obowiązują jedynie w godzinach od 9 do 17 (poza tym i tak są nieco gorsze, niż w kantorach internetowych). Jeśli jednak nie zamierzasz zbyt często samodzielnie zasilać konta wymienioną walutą (np. dostaniesz jedynie grant z uczelni), Konto Nest Waluta jest bardzo dobrą propozycją, szczególnie ze względu na darmowe wypłaty z bankomatów w Europie. W ofercie Nest są też rachunki w innych walutach: dolarach oraz funtach.

Zakładając konto na formularzu Nest Banku, w trzecim kroku zaznacz na liście opcję "Nest Konto Waluta" w euro, dolarach lub funtach.

Konto walutowe T-Mobile

konto walutowe t-mobileOpłaty związane z kontem walutowym w T-Mobile Usługi Bankowe w znacznym stopniu uległy zmianie 1 czerwca 2015 r. Korzystne dla klientów było wprowadzenie darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów na świecie (do tej pory każda wypłata kosztowała 5 zł), na minus trzeba zaliczyć wprowadzenie opłaty za wydanie karty (10 zł) oraz opłaty za przelew SEPA (5 zł, dotychczas za darmo). Podczas kolejnej podwyżki (czerwiec 2016 r.) konto walutowe zostało "oszczędzone", a większe zmiany dotyczyły jednynie konta osobistego, nazywającego się obecnie Konto Freemium (więcej o zmianach znajdziesz tutaj). Rachunek walutowy w T-Mobile można powiązać ze wszystkimi największymi kantorami internetowymi. Do wyboru masz konto i kartę rozliczane w euro, funtach, frankach szwajcarskich i w dolarach. Aby otworzyć to konto przez internet musisz najpierw złożyć wniosek o konto osobiste (prowadzone bezpłatnie; opcjonalnie możesz wybrać też kartę do konta w PLN, która jest darmowa po wykonaniu transakcji na kwotę 200 zł miesięcznie), a następnie z poziomu bankowości elektronicznej samodzielnie, w kilka minut aktywować rachunek w wybranej walucie. Gdzie znaleźć wniosek o konto walutowe w T-Mobile Usługi Bankowe? Zaloguj się do konta, kliknij Centrum Produktów > Otwórz T-Mobile Konto > Złóż wniosek a następnie wybierz odpowiednią walutę i przejdź przez pozostałe kroki procesu.

Konto walutowe mBank

konto walutowe w mbankuNajwiększą zaletą eMax walutowego w mBanku są darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów – to czyni ofertę mBanku szczególnie atrakcyjną dla osób często pobierających gotówkę za granicą. Pozostałe atuty to brak opłat za prowadzenie konta, przelewy europejskie w standardowej cenie 5 zł (przelewy przychodzące są darmowe) i możliwość powiązania konta walutowego mBanku z najpopularniejszymi kantorami internetowymi, co pozwala wymieniać walutę po korzystnych kursach, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Na minus trzeba zaliczyć wprowadzenie opłaty za wydanie karty (30 zł); taką samą kwotę zapłacimy za każdy kolejny rok korzystania z niej. Żeby otworzyć konto walutowe w mBanku nie musisz zakładać "zwykłego" rachunku w złotych – w tym celu wypełnij wniosek na tej stronie mBanku.

Konto walutowe BZ WBK

konto walutowe bzwbkKonto 24 walutowe (BZ WBK) jest równie dobrym wyborem, co opisane wyżej rachunki, lecz dla tych, którzy rzadziej będą wypłacać gotówkę za granicą. W sierpniu 2016 r. zmieniła się taryfa opłat i prowizji. Najważniejsze zmiany z punktu widzenia konta walutowego? Przede wszystkim wzrost opłaty za wypłatę z bankomatów za granicą z 1,5 do 2,5 jednostek waluty konta, wprowadzenie opłaty za wznowienie karty (3 jednostki waluty konta) oraz kodów SMS do potwierdzania transakcji (5 w miesiącu za darmo, kolejne po 0,2 zł). To sprawia, że rachunek walutowy w BZ WBK nieco stracił na atrakcyjności.

Najważniejsze koszty, z którymi musisz się liczyć to 10 euro opłaty rocznej za kartę i, wspomniane już, 2,5 euro za każdą wypłatę z bankomatu za granicą. Żeby nie ponosić miesięcznej opłaty za prowadzenie Konta 24 walutowego (2 euro) musisz utrzymywać minimalne średniomiesięczne saldo na rachunku w wysokości 20 euro. W przypadku innych walut, czyli dolarów i funtów, opłaty za wypłaty, kartę i minimalne saldo są analogiczne.

Konto walutowe w Alior Banku oraz Rachunek walutowy w ING będą dobrym wyborem przede wszystkich dla tych osób, które mają konto osobiste w którymś z tych banków i nie chcą otwierać dodatkowego rachunku. W takiej sytuacji należy liczyć się jednak z tym, że może okazać się to nieco droższym rozwiązaniem. W przypadku konta walutowego w ING warta uwagi jest szczególnie opłata za wypłatę z zagranicznych bankomatów, która wynosi aż 6%, min. 9 zł.

Korzystanie z rachunku walutowego w PKO BP (pełna nazwa: Rachunek oszczędnościowy płatny na żądanie w walutach wymienialnych) może okazać jeszcze bardziej kosztowną opcją. Zapłacimy za każdy rok korzystania z karty, za każdą wypłatę z bankomatu i 6,9 zł (opłata wzrosła niedawno z 5 zł) za samo prowadzenie konta (bo aby zostać zwolnionym z opłaty, trzeba mieć jedno z dwóch kont z bankowości dla najbardziej zamożnych klientów, które zresztą są już wycofane z oferty banku). Największym minusem jest jednak trudność w znalezieniu wszystkich informacji o opłatach związanych z tym rachunkiem.

Najczęściej wybierane konta walutowe

Zobacz, które rachunki w walucie euro cieszą się największą popularnością wśród naszych czytelników.

Najczęściej wybierane konta walutowe

Linki do wniosków:

 1. Nest Konto Waluta w Nest Banku » (konto walutowe wybierasz w trzecim kroku, w tym samym wniosku, co dla konta osobistego)
 2. Konto walutowe w T-Mobile Usługi Bankowe » (najpierw składasz wniosek o konto osobiste, konto walutowe otwierasz później z poziomu bankowości internetowej)
 3. eMax walutowy w mBanku »
 4. Konto24 walutowe w BZ WBK »
 5. Konto walutowe w Alior Banku »
 6. Rachunek walutowy w ING » (link do strony konta; mogą je otworzyć tylko obecni klienci, z poziomu bankowości internetowej)
 7. Rachunek walutowy w PKO » (nie można otworzyć tego konta przez internet)

Kantor internetowy i konto walutowe

Jeśli wyjeżdżasz na Erasmusa i grant, który otrzymasz z uczelni wystarczy na Twoje utrzymanie lub zamierzasz raz lub dwa zasilić konto dodatkowymi kwotami, musisz zwrócić uwagę jedynie na to, ile kosztuje rachunek walutowy (opłata za wypłaty z bankomatów za granicą, prowadzenie rachunku, koszty karty).

Jeśli jednak zamierzasz często przelewać na swoje konto walutowe dodatkowe kwoty albo masz zamiar wykorzystywać je także po zakończeniu wymiany, warto sprawdzić, czy konto „współpracuje” z najbardziej popularnymi kantorami internetowymi. Dlaczego? Jeśli wymienisz pieniądze w tradycyjnym kantorze i wpłacisz je na konto walutowe w kasie banku, najczęściej stracisz na samej wymianie (gorszy kurs) i zapłacisz prowizję od wpłaty gotówki na konto walutowe.

Skorzystanie z kantoru będzie również korzystne dla osób wybierających się do krajów, których walutą nie jest euro (np. Szwecja, Czechy, Węgry). Grant standardowo wypłacany jest we wspólnej walucie. Dzięki kantorowi internetowemu możesz zamienić pieniądze na korony szwedzkie, korony czeskie czy forinty po dużo lepszym, niż bankowym kursie (przy przelewie walutowym). Następnie środki z internetowego kantora można przelać bezpośrednio (i często za darmo) na inne konto, w tym na konto założone za granicą, w kraju, do którego jedziesz.

Czym kantor internetowy różni się od tradycyjnego kantoru

Inaczej jest w przypadku kantorów walutowych, które oferują lepsze kursy niż banki i kantory stacjonarne i pozwalają na darmowe przelewy (czyli wpłaty) wymienionych pieniędzy na konto walutowe (w większości, ale nie wszystkich bankach). Zasada działania kantoru internetowego jest następująca: przelewasz środki ze swojego konta w PLN na konto kantoru internetowego, samodzielnie konwertujesz walutę z PLN na np. EUR, a następnie przelewasz kwotę w euro na konto walutowe (zob. schemat poniżej).

Jak działa kantor internetowy

Wymiana w kantorze internetowym jest korzystna, jeśli masz możliwość darmowego przelania pieniędzy na konto w kantorze walutowym (ten przelew jest w PLN, więc nie ma z tym żadnego problemu) oraz możliwość darmowego przelewu walutowego z kantoru na Twoje konto walutowe (tak jest m.in. w mBanku, T-Mobile Usługi Bankowe, BZ WBK, Alior Banku, ING i PKO).

Jakie są najpopularniejsze kantory internetowe?

Kantor Alior Banku – z bardzo dobrymi kursami, możliwością darmowej wypłaty waluty w kasie Alior Banku i możliwością otrzymania karty do konta walutowego, którą można płacić na całym świecie i w sieci.

Internetowy Kantor – od 2010 roku obsługuje 182 tys. klientów, maksymalny spread dla euro i dolara to 3 grosze.

Walutomat – na rynku od marca 2009 r., obsługuje 152 tys. klientów indywidualnych i firmowych.

Cinkciarz.pl – oprócz transakcji tradycyjnych (24h na dobę, 7 dni w tygodniu), Cinkciarz oferuje także między innymi transakcje społecznościowe – wymianę walut pomiędzy użytkownikami jego platformy.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

Krzysztof Gibek, Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl,
ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 r. Wykorzystanie bez zgody redakcji zabronione.

Pomogliśmy?

Dziękujemy za skorzystanie z naszego rankingu!

Jeśli przydały Ci się informacje zawarte w artykule, i chcesz otworzyć konto, zrób to poprzez przycisk "Załóż konto" znajdujący się w tabeli, przy każdym z kont. W ten sposób pomożesz nam pokryć koszty utrzymania serwisu. Jeśli nie zakładasz konta, możesz kliknąć w jeden z przycisków portali społecznościowych. Za to też jesteśmy wdzięczni.

  
 
Dziękujemy!


polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.