Wykorzystaj swoje talenty – jak zarobić na swojej pasji

Żeby mieć wystarczającą ilość pieniędzy na swoje własne wydatki, nie trzeba ani pracować na etacie, ani tym bardziej wyjeżdżać za granicę. Warunek jest jeden, musisz odkryć w sobie talent. Jak na nim zarobić?

Fotografia

Fotografik
Pasja fotograficzna, fot: Ylja/sxc.hu

Jeśli pasjonujesz się fotografią i robisz przemyślane, dobre zdjęcia, zacznij od zebrania ich w jednym miejscu. Najłatwiej oczywiście, aby był to internet, gdzie w prosty sposób możesz zbudować swoje portfolio. Na początek może to być blog na jednym z darmowych serwisów, gdzie nie musisz płacić ani złotówki za publikowanie treści. To pozwoli Ci pokazać owoce swojej pracy – teraz już otwarta droga do wykonywania zleceń. Na początku mogą być najprostsze: śluby, wesela, imprezy firmowe; z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia, a co najważniejsze, klienci będą zadowoleni z Twojej pracy, pocztą pantoflową przekażą pomiędzy sobą informacje o osobie, która robi naprawdę dobre zdjęcia.

Śpiew

Jeśli z kolei Twoją pasją jest śpiew, zorientuj się, czy studencki pub na kampusie albo knajpka niedaleko Twojego miejsca zamieszkania nie chce wykorzystać Twojego talentu do urozmaicenia kilku wieczorów w miesiącu. To zarobek zarówno dla Ciebie, jak i dla lokalu, który w ten sposób może na przykład wypełnić lukę w liczbie klientów w środku tygodnia. Z biegiem czasu i wraz z wzrastającą popularnością, być może będziesz występować w weekendy? Kto wie, jeśli nie spróbujesz, na pewno się tego nie dowiesz.

Gra na instrumentach

Umiejętność gry na gitarze, perkusji, czy klawiszach można w bardzo prosty sposób przełożyć na konkretne pieniądze. Ciężko co prawda mówić w tym przypadku o rozwoju artystycznym, ale jeśli zachowa się odpowiednie proporcje, wszystko można pogodzić. Może warto zebrać grupę utalentowanych znajomych i założyć zespół, grający na weselach? Bilans zysków mówi sam za siebie: warto. Biznes weselny w Polsce rozwija się dynamicznie, a pełny kalendarz zespołów, które potrafią umilić imprezę z gustem wykonanymi coverami pokazuje, że na tym rynku jest jeszcze miejsce.

Ręcznie robiona biżuteria

Na zupełnie innym rodzaju talentu, na talencie manualnym, również można zarobić. Co prawda to domena pań, ale odbiorcami ręcznie robionej biżuterii mogą być też faceci. W internecie za grosze możesz kupić koraliki, cekiny, muszelki, perełki, kamienie, migotki i różne inne świecidełka, z których powstać mogą małe dzieła sztuki. Rynek zbytu? Głównie aukcje internetowe, żeńskie kontakty na studiach i krąg znajomych.

Graffiti i sztuka malarska

Jeśli potrafisz tworzyć cuda na murach, możesz na tym nieźle zarobić. Wśród firm produkcyjnych zauważyć można tendencję do ozdabiania muralami szpetnych ścian, których w Polsce nie brakuje. Fakt, że takie zlecenie trudno zdobyć, ale zawsze zacząć możesz od ozdabiania ścian swoich znajomych, a gdy będziesz już miał się czym pochwalić, przygotuj projekt i zaproponuj firmie, czy nie chciałaby zmienić szpetnej wizytówki w przykuwające wzrok dzieło miejskiej sztuki.

A może coś innego?

A co jeśli nie masz żadnego z powyższych talentów? To nic, bo to były tylko przykłady tego, w jaki sposób swoją pasję można przełożyć na konkretne pieniądze, które podreperują studencki budżet. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz działać nawet na małą skalę już na studiach, być może jako absolwent nie będziesz się zastanawiał, o jaką pracę się starać, tylko założysz własny biznes, bazując na tym, co już udało Ci się osiągnąć.

Zobacz także:

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 01.07.2011 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.