Bezrobotni absolwenci – po jakich studiach najciężej o pracę?

W 2013 roku bezrobocie wśród absolwentów może wynieść 30% – prognozuje Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Problemem z zatrudnieniem młodych jest powszechny (i to nie tylko w Polsce), ale są pewne kierunki studiów, po których szczególnie ciężko znaleźć pracę.

Zbyt dużo absolwentów studiów wyższych

Smutna studentka
Smutek studentki, fot: Ali Brohi/Flickr

Od lat słyszymy o nadprodukcji magistrów, zwłaszcza na kierunkach humanistycznych. Faktycznie, w ostatniej dekadzie liczba studentów wzrosła o jedną piątą i dotyczy to głównie uczelni niepublicznych. Nadmiar absolwentów studiów wyższych potwierdzają dane z urzędów pracy - okazuje się, że pod koniec marca 2013r. na listach bezrobotnych w urzędach pracy zarejestrowanych było aż 266,6 tysiąca bezrobotnych osób z wyższym wykształceniem. Choć mało która branża nie narzeka na kryzys, to popularnością wśród pracodawców nie cieszą się zwłaszcza absolwenci kierunków humanistycznych.

Kierunki po których trudno znaleźć pracę w zawodzie

Politologia, psychologia, historia, filologia polska, filozofia, czy socjologia, ale także geografia to kierunki, po których ciężko znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Dzieje się tak m. in. ze względu na niż demograficzny, który powoduje kryzys zatrudnienia w oświacie – do tej pory to głównie szkoły i inne placówki dydaktyczne wchłaniały sporą część np. absolwentów pedagogiki. Według raportu przygotowanego w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego kierunki studiów z największym odsetkiem absolwentów nieaktywnych zawodowo to:

  • turystyka i rekreacja (28,2%),
  • socjologia (19,8%),
  • pedagogika (17,1%),
  • administracja (16,5%),
  • zarządzanie i marketing (16,3%),
  • oraz prawo (16,3%).

Brak praktycznych umiejętności

Osobom z wykształceniem humanistycznym zarzuca się, że same skazują się na bezrobocie ponieważ po wybranych kierunkach że nie posiadają praktycznych kompetencji, które mogą być atrakcyjne dla pracodawcy, a ponad to ich oczekiwania finansowe nie przystają do rynkowych realiów. Nie znaczy to oczywiście, że nie możesz wybrać któregoś z wyżej wymienionych kierunków, jednak, pamiętaj, że podczas studiów humanistycznych, konieczne jest nabywanie praktycznych umiejętności, które wcale nie muszą być związane z tym, co studiujesz. Jeśli jednak nie masz pomysłu, do czego studia humanistyczne mogą Ci się przydać, wybierz jeden z omówionych niżej kierunków, którego absolwenci nie narzekają na brak ofert.

Kierunki studiów niedostosowane do potrzeb rynku

Zdaniem specjalistów wysokiemu bezrobociu winny jest nie tylko niski wzrost PKB czy brak nowych inwestycji, ale również fakt, że uczelnie nie kształcą na potrzeby rynku, ale zgodnie z zainteresowaniem kandydatów. A tych na wymienione kierunki nie brakuje. Jednocześnie uczelniom zarzuca się, że utrzymywanie kierunków humanistycznych to dla szkół wyższych łatwy pieniądz, są one bowiem tańsze w nauczaniu studia techniczne. Nie brakuje głosów, że winny jest cały system kształcenia i nieatrakcyjne dla uczniów sposoby przekazywania wiedzy sprawiające, że już od najmłodszych lat fizyka i matematyka stają się zmorą uczniów.

Po jakich studiach jest praca?

matematyka
Matematyka, fot: Darnok/morguefile

Szkoda, bo to właśnie inżynierowie i technicy mają stosunkowo najmniej powodów do zmartwień przy poszukiwaniu zatrudnienia. Jak czytamy w najnowszych wynikach badań programu Bilans Kapitału Ludzkiego „Od kilku lat do najbardziej poszukiwanych pracowników należą: średni personel nauk fizycznych, chemicznych i technicznych, elektrycy i elektronicy, pomoce domowe i sprzątaczki oraz robotnicy budowlani”. Co więcej, wśród absolwentów kierunków określanych przez rząd jako strategiczne bezrobocie jest wyraźnie niższe, niż w przypadku studiów humanistycznych (w nawiasie odsetek bezrobotnych absolwentów):

  • matematyka (3,1%),
  • budownictwo (4,2%),
  • fizyka (4,8%).

Problemów ze znalezieniem pracy nie mają również specjaliści z branży IT (ang. information technology – technologia informacyjna), czyli na przykład programiści, administratorzy sieci, aplikacji i baz danych, konsultanci IT, webdeveloperzy, czy graficy. Wśród absolwentów kierunków informatycznych bezrobocie oscyluje w granicach 6%.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Strefa maturzysty

Agnieszka Zakrzewska, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 16.08.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.