eKONTO w mBanku – analiza jednego z najpopularniejszych darmowych rachunków w Polsce

eKONTO to rachunek, którym mBank podbił polski rynek i przetarł szlaki nowoczesnej bankowości on-line. Konto z ponad dziesięcioletnią historią było pierwszym, które zaoferowało wyłącznie internetową obsługę. eKONTO ciągle należy do najpopularniejszych rachunków wśród młodych ludzi. Dlaczego tak jest? Bierzemy je pod lupę analizując jego mocne i słabe strony.

Założenie konta w mBanku

eKONTO grafika
Grafika promująca eKONTO - 2013 r., źródło: mBank.pl

Zacznijmy od początku, czyli od momentu założenia rachunku. Aby stać się klientem mBanku, trzeba wypełnić wniosek internetowy (dostępny na stronach banku). Potem masz trzy sposoby na zawarcie umowy: albo kurier dostarczy Ci umowę, podpiszesz dokumenty w punkcie obsługi Aspiro lub w placówce MultiBanku, albo zawrzesz ją elektronicznie poprzez przelew z Twojego konta w innym banku. Karta płatnicza trafi do Twoich rąk za pośrednictwem poczty, gdy tylko zostanie wyprodukowana (przeciętny czas od momentu podpisania umowy do otrzymania karty to około 1 tydzień) i można aktywować swoje konto studenckie. Szczegółowy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez proces zakładania eKONTA znajdziesz w artykule Jak założyć konto w mBanku.

Opłaty za eKONTO

Otwarcie i prowadzenie rachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Tak samo darmowe jest wydanie karty płatniczej powiązanej z Twoim kontem. Przejdźmy więc do operacji wykonywanych – czyli analizy tabeli opłat i prowizji.

Przelewy

Film przedstawiający nowy system transakcyjny

Wszystkie przelewy zwykłe, które wykonujesz z eKONTA przez internet są darmowe. Dotyczy to zarówno przelewów jednorazowych, jak i wykonywanych na wcześniej zdefiniowany rachunek odbiorcy. Ponadto nie ma różnicy, czy wykonujesz przelew na konto w mBanku, czy na rachunek w innym polskim banku. Za żaden z wyżej wymienionych przelewów nie jest pobierana opłata.

Mniej standardowe płatności, takie jak  przelew do ZUS, Urzędu Skarbowego, czy innego organu podatkowego wykonywane przez bankowość internetową również są bezpłatne.

W mBanku masz również możliwość dokonania przelewu ekspresowego, który na rachunku odbiorcy znajdzie się już po kilku minutach (z ominięciem tradycyjnej drogi, którą płyną przelewy międzybankowe), a jego koszt to 5 zł (stawka za przelew ekspresowy jest zatem całkiem wysoka).

Przelewy międzynarodowe

Jeśli planujesz przelewać środki ze swojego konta za granicę albo na rachunek w innym polskim banku rozliczany w walucie innej niż polski złoty, skorzystasz z funkcjonalności (a raczej systemów rozliczeń) SWIFT i SEPA. Pod tym względem eKONTO nie wyróżnia się na tle konkurencji ani in plus, ani in minus. Stawka za przelew w euro, do innego kraju europejskiego jest niska i wynosi 5 złotych, natomiast przelewy zagraniczne do innych krajów, bądź w innej walucie to dodatkowo wydatek rzędu 0,25% kwoty przelewu, minimum 20 zł, maksymalnie 200 zł.

Zlecenia stałe

Zlecenie stałe to dyspozycja przelewania określonej kwoty pieniędzy z Twojego konta, na konto odbiorcy, w regularnych odstępach czasu. To wygodna forma płatności dla stałych opłat – na przykład rachunków za mieszkanie, czy telefon. Jaki jest koszt ustawienia i wykonania zleceń stałych w mBanku?

Zarówno zdefiniowanie, jak i realizacja zlecenia stałego są darmowe. Znaczy to, że za darmo możesz  przykładowo za utworzyć powtarzalny co miesiąc przelew na rachunek sieci, w której masz telefon komórkowy, na określoną kwotę. Jeśli kwota ta ulegnie zmianie, wtedy również bezpłatnie możesz ją zmodyfikować, tak samo jak zrezygnować z niej w ogóle. Tak więc zlecenie stałe to przydatna – i w mBanku również darmowa – funkcjonalność pozwalająca zaoszczędzić czas.

Karta do eKONTA

karta do eKONTA
Karta do eKONTA, źródło: mBank.pl

Tradycyjne eKONTO

Zakładając konto w mBanku otrzymujesz kartę Visa Electron PayWave. Za wydanie lub odnowienie karty nie ma opłat, natomiast za jej używanie zapłacisz 4 zł miesięcznie, ale uwaga: jeśli wydasz w ciągu miesiąca przy użyciu karty co najmniej 100 zł, karta jest darmowa. Jeśli eKONTO jest Twoim głównym rachunkiem, spełnienie tego warunku nie powinno być żadnym problemem.

eKONTO ze wszystkimi bankomatami

Od czerwca 2013 r. mBank wprowadził nowy rodzaj eKONTA, w ramach którego można wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce bez prowizji. W przypadku tego rodzaju rachunku opłata za kartę wynosi 7 miesięcznie zł lub 0 zł w przypadku wydania przynajmniej 200 zł kartą w miesiącu. Wyższa jest zatem potencjalna opłata za kartę, jak i kwota zwalniająca z tej opłaty. W zamian klient zyskuje bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju. Więcej na temat tego rachunku przeczytasz w tekście: eKONTO z bezpłatnymi bankomatami.

Wypłaty z bankomatów

Posiadając tradycyjne eKONTO możesz bezpłatnie wypłacać gotówkę z bankomatów sieci Cash4You, BZ WBK, eCard, Euronet na terenie Polski, których jest łącznie ponad 5000, czyli całkiem sporo. Do tradycyjnego eKONTA masz również możliwość wykupienia pakietu "Wypłaty ze wszystkich bankomatów", co niestety kosztuje 5 złotych miesięcznie. Umożliwia Ci to wypłatę gotówki z bankomatów dostępnych na terenie naszego kraju, bez żadnych prowizji.

Możesz wybrać również eKONTO ze wszystkimi bankomatami – jego posiadacze wypłacają gotówkę bez prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce, a od zwykłego rachunku różni się ono opłatami za kartę (opisanymi powyżej).

Wyciągi

Jako, że eKONTO to rachunek w pełni internetowy, założyć można, że korzystać będziesz z wyciągów elektronicznych (o ile w ogóle będą Ci one potrzebne). Sporządzenie i wysłanie e-wyciągu jest bezpłatne, jeśli jednak zechcesz mieć go w wersji papierowej, trzeba za niego zapłacić 5 złotych.

Dodatkowe produkty i ubezpieczenia

Konto w mBanku umożliwia Ci również uzyskanie pakietu ubezpieczeniowego – nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale warto mieć świadomość, że gdy potrzebujesz na przykład ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd, czy ubezpieczenia mieszkania, załatwić je możesz za pośrednictwem eKONTA. Przykładowe możliwości:

  • miesięczna opłata za Ubezpieczenie NNW Ochrona 24h: standard 3,99 zł, komfort 11,99 zł,
  • miesięczna opłata za Ubezpieczenie Home Assistance: Dom24h: standard 7 zł, komfort 14 zł, premium 21 zł,
  • miesięczna opłata za ubezpieczenie Pakiet Medyczny „Opieka Medyczna 24h” pakiet rodzinny: wariant komfortowy 199 zł, wariant maksymalny 299 zł.

Inne, niestandardowe czynności

Zdarzyć się może, że będziesz potrzebować duplikatu umowy, bądź dokument potwierdzający posiadanie przez Ciebie rachunku. Takie dodatkowe czynności nie są z reguły często używane, ale warto mieć świadomość, ile za nie ewentualnie zapłacisz. Dla przykładu przygotowanie oraz wysłanie na życzenie klienta duplikatu umowy kosztuje 80 zł, sporządzenie i wysłanie na życzenie klienta potwierdzenia posiadania rachunku – 40 zł.

Podsumowanie

Zacznijmy od słabszych stron rachunku oferowanego przez mBank. Co trzeba wskazać jako minus eKONTA? To zależy, na co kładziesz największy nacisk. Ponad pięć tysięcy bankomatów w całym kraju to sporo, jednak dla osoby, która żyje w małej miejscowości, gdzie nie ma bankomatów Euronetu, Cash4You, BZ WBK, ani eCard, może to oznaczać, że korzystniej będzie wybrać eKONTO ze wszystkimi bankomatami i liczyć się z koniecznością wydawania większej kwoty przy użyciu karty w miesiącu. Również przelew ekspresowy mógłby być w mBanku tańszy, lecz zważywszy na fakt, że to rozwiązanie jest stosunkowo nowe na rynku, można mieć nadzieję, że opłata 5 zł dla osób chcących z niego skorzystać ulegnie obniżeniu. No i w końcu jeśli chcesz mieć możliwość udania się do tradycyjnej placówki bankowej żeby wykonać przelew, czy wpłacić bądź wypłacić środki, eKONTO nie będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż wspomniane dyspozycje można zrealizować w MultiBanku (marce należącej tak jak mBank do BRE Banku), lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W takim przypadku zerknij do artykułu, w którym porównujemy również inne darmowe rachunki bankowe i konta studenckie.

A co przemawia za eKONTEM? Jego zaletą jest jasno skonstruowana tabela opłat, dzięki której wiesz ile i za co płacisz. Najważniejsze jednak jest to, że obsługując rachunek przez internet wspomnianych opłat nie ma – prowadzenie, przelewy, czy polecenia przelewu są darmowe. Jeśli wydasz 100 zł przy użyciu karty płatniczej (lub 200 w wersji z darmowymi bankomatami), unikniesz opłat, uzyskując całkowicie darmowe konto. Dodając do tego rabaty przy płatności kartą mBanku (w ponad 3 tysiącach sklepów tradycyjnych i internetowych), mOKAZJE - czyli aplikację umożliwiającą otrzymanie zwrotu części kwoty wydanej na zakupy i korzystanie z rabatów dopasowanych do Twoich potrzeb, czy mNAWIGACJĘ FINANSOWĄ, prezentującą w przystępny sposób Twoje wydatki i wpływy, łatwo stwierdzić, że eKONTO to coś więcej, niż zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Ponadto masz dostęp do wielu przydatnych, jeśli nie teraz, to w przyszłości opcji: zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeń i innych produktów finansowych. eKONTO jest naprawdę dobrym rozwiązaniem na konto studenckie i zwykły ROR, zarówno dla osób, które dopiero wkraczają w dorosłość i zakładają pierwszy rachunek, jak i dla tych, którzy szukają tańszego zamiennika dla konta posiadanego w innym banku.

Jak założyć?

Jak wspomnieliśmy, eKONTA nie założysz w oddziale banku. Aby to uczynić, musisz wypełnić wniosek o otwarcie konta na odpowiedniej stronie mBanku. Linki do wniosków:

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, albo chcesz się czuć pewniej w samym procesie zakładania rachunku, przeczytaj naszą instrukcję: jak założyć eKONTO w mBanku. Powodzenia!

Zobacz także:

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 02.08.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.