Podwyżki opłat za ROR-y. Gdzie po darmowe konto w 2017 r.?

Rok 2017, podobnie jak ubiegły, nie jest najlepszym czasem dla banków, ani dla ich klientów. Obniżenie maksymalnej opłaty interchange, niskie stopy procentowe oraz podatek bankowy – to główne czynniki, które sprawiają, że banki muszą szukać straconych zysków gdzie indziej. Wiele banków niedawno wprowadziło lub zapowiedziało wyższe opłaty dla klientów indywidualnych. Czy da się jeszcze znaleźć całkowicie darmowe konto osobiste? Zobacz podsumowanie zmian w taryfach opłat wprowadzonych w poprzednim roku oraz listę podwyżek zapowiedzianych na 2017 rok.

Karty płatnicze
W 2016 i w 2017 r. wzrosły opłaty za korzystanie z kart płatniczych

Alior Bank i dawny BPH

W popularnym wśród klientów Koncie Internetowym Alior Banku, od 27 marca 2016 r. wprowadzone zostaną zmiany, polegające na:

 • zmniejszeniu sieci bezprowizyjnych bankomatów tylko do urządzeń Euronetu (wykluczenie Planet Cash) – prowizja za wypłatę z pozostałych polskich bankomatów wynosi 5 zł od każdej transakcji; wypłaty za granicą są darmowe;
 • zwiększenie opłaty miesięcznej za kartę debetową z 4 zł do 6 zł, której można uniknąć, dokonując min. 100 zł transakcji kartą w sklepach w ciągu miesiąca kalendarzowego (zakupy te muszą zostać zaksięgowane).

Rewolucja czeka z kolei użytkowników konta Lubię to w BPH. Po dokonaniu fuzji operacyjnej BPH połączy się z Alior Bankiem, a Lubię to Konto zostanie zmienione na Konto Internetowe z warunkami jak powyżej. Dotychczas klienci BPH aby uniknąć opłaty za kartę musieli dokonać za jej pomocą miesięcznie min. 4 transakcji bezgotówkowych, teraz trzeba będzie wydać min. 100 zł w dowolnej liczbie transakcji. Fuzja została zapowiedziana na 27 marca 2017 r.

Klienci jeszcze nie przywykli do nowej taryfy opłat i prowizji, gdy Alior zapowiedział kolejne podwyżki. Co się zmieni od 1 lipca 2017 r.?

 • Wypłata gotówki w kwocie mniejszej, niż 100 zł z bankomatu sieci Euronet – było: 0 zł, będzie: 5 zł (darmowe wypłaty od 100 zł wzwyż).
 • Zwolnienie z opłaty za kartę (do Konta Internetowego) – było: po wydaniu min. 100 zł w miesiącu, będzie: po wydaniu min. 300 zł w miesiącu.
 • Wpłata gotówki na swoje konto w oddziale (dotyczy konta internetowego) – było: 0 zł, będzie: 8 zł.
 • Wypłata gotówki w kasie banku – (dotyczy konta internetowego) – było: 0 zł, będzie: 8 zł.

To najważniejsze zmiany. Pełne omówienie znajdziesz w osobnym tekście Podwyżki w Alior Banku, 2017 r.

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen jako jeden z nielicznych banków oferował posiadaczom kont osobistych gwarancję niezmienności cen. Dlatego też dotychczasowi posiadacze Wymarzonego Konta Osobistego korzystają z niego na niezmienionych warunkach, ale nowi klienci dostaną nieco droższe rachunki. Zmiany weszły w życie od 20 marca 2017 r. (tylko dla nowo otwieranych kont).

 • Opłata za kartę (MasterCard), która umożliwia wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, wzrosła z 3 do 6 zł i nie można jej uniknąć.
 • Wprowadzona została alternatywna karta (Visa)  – opłaty 3 zł można uniknąć wykonując jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. Jednak tańsza karta nie umożliwia darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów, a jedynie z maszyn Euronetu. Opłata za wypłatę z innego bankomatu w przypadku tej karty to 6 zł.
 • Zmienia się także pakiet ubezpieczeń – „Pomoc medyczna, Pomoc domowa, Pomoc drogowa” i „Podróż bez zmartwień” zostały wycofane. W ich miejsce klienci otrzymają polisę „Cyber Pomoc”, na wypadek niebezpieczeństw czyhających w sieci.

Zmodyfikowane warunki dla nowo otwieranych Kont Wymarzonych obowiązują od 20 marca 2017 r.

ING Bank Śląski

Dla klientów ING Banku Śląskiego w związku z wprowadzeniem nowej taryfy opłat (od 1 marca 2017 r.) zmieniło się niewiele, poza kilkoma istotnymi rzeczami:

 • wprowadzono limit jednej bezpłatnej wpłaty i wypłaty gotówki w kasie banku z konta oszczędnościowego i walutowego (każda kolejna – 9 zł),
 • wprowadzono limit jednego bezpłatnego przelewu zleconego w oddziale banku z konta oszczędnościowego i walutowego (każdy kolejny – 9 zł),
 • zmniejszono prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą z 6% do 3%,
 • zniesiono opłatę za wydanie i za pierwszą zmianę wizerunku Mojej karty ING dla klientów w wieku 13-18 lat (wcześniej tylko dla osób w wieku 18-26),
 • dla młodych klientów (do 26 lat) utrzymano niższą kwotę zwalniającą z opłaty za kartę – 200, zamiast 300 zł.

mBank

W mBanku sporą nowością jest wprowadzenie prowizji za wypłaty kartą z bankomatów w kwocie niższej niż 100 zł (50 zł dla młodych klientów w wieku 21-24 lat, dla osób w wieku 20 lat i mniej – brak dodatkowej prowizji).

 • Dla osób do 20 roku życia: nic się nie zmienia, można dalej wypłacać z bankomatów dowolne, nawet drobne kwoty.
 • Dla osób od 21 do 24 lat: pojawiła się opłata 1,3 zł za wypłatę z bankomatu kwoty mniejszej, niż 50 zł. Wypłata kwoty większej lub równej 50 zł będzie darmowa ze wszystkich bankomatów w kraju.
 • Dla osób od 25 lat: pojawiła się opłata 1,3 zł za wypłatę z bankomatu kwoty mniejszej, niż 100 zł. Wypłata kwoty większej lub równej 100 zł będzie darmowa ze wszystkich bankomatów w kraju. Ta opłata dotyczy zarówno posiadaczy eKonta jak i eKonta m (dla młodych). Szczegóły w naszym artykule na ten temat.

Zmiana weszła w życie od 1 lutego 2017 r.

Orange Finanse

Od września 2016 r. zrezygnowano z opłaty za korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce w przypadku rozliczenia mniej niż pięciu transakcji bezgotówkowych w miesiącu (wcześniej w takim przypadku opłata wynosiła 5 zł). Obecnie klienci mogą wypłacać środki z dowolnych maszyn w Polsce, bez limitów i bez opłat. Zmiana zdecydowanie dla plus, szczególnie dla osób, które rzadziej płacą kartą.

Bank Smart i BIZ to teraz Nest Bank

Zmiany dla użytkowników starego Smart Konta zostały wprowadzone w czerwcu 2016 r.

Klienci Nest Konta powinni pamiętać, że wypłaty pieniędzy z zagranicznych bankomatów kosztują 5 zł za każdą wypłatę. Do dyspozycji za darmo pozostają, bez zmian, wszystkie bankomaty w Polsce.  Zdecydowanie na plus zaliczyć trzeba wprowadzenie obsługi w oddziałach Nest Banku (dawny SMART był wyłącznie internetowy). Lista najważniejszych zmian wprowadzonych w taryfie opłat i prowizji wprowadzonych jeszcze w ubiegłym roku:

 • zmiana wysokości opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów poza granicami Polski z 0 zł na 5 zł za każdą wypłatę.
 • Wprowadzenie przelewów natychmiastowych (w bankowości internetowej i mobilnej koszt jednego przelewu to 1 zł – bardzo konkurencyjna stawka, porównując z innymi bankami).
 • Podwyższenie opłat za przelewy zlecane przez telefon z 0 do 5 zł.

Deutsche Bank

Od listopada 2016 r. posiadacze konta dbNET nie mogą już wypłacać pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie za darmo. Wprowadzona została opłata 3 zł za wypłatę z bankomatów innych, niż Deutsche Banku i Euronetu (w Polsce i za granicą).

Deutsche Bank umożliwił klientom zamówienie zwykłej karty debetowej MasterCard, która nie jest włączona do programu Rewards. Wydanie jej jest bezpłatne, a próg miesięcznych transakcji bezgotówkowych zwalniający z prowizji (8zł), wynosi 500 zł. To o 200 zł miesięcznie mniej niż w przypadku karty z wizerunkiem Einsteina (IQ MasterCard), która do niedawna była jednym możliwym wyborem w przypadku konta dbNET (opłata: 10 zł, kwota zwolnienia 700 zł/mies.).

BZ WBK

Zmiany od 1 sierpnia 2016 r.

Bank Zachodni WBK 1 sierpnia 2016 r. wprowadzi istotne zmiany w taryfie opłat i prowizji. Najbardziej „spektakularne” podwyżki dla Konta Godnego Polecenia to:

 • wprowadzenie opłaty 50 groszy za każdy szybki przelew internetowy (Przelew24), którym płacimy na Allegro lub w sklepach internetowych,
 • 20 groszt za każdy szósty i kolejny kod SMS do autoryzacji transakcji (5 w miesiącu za darmo),
 • 5 zł za wpłatę pieniędzy na konto w oddziale i min. 10 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatów za granicą.
 • Wprowadzenie opłaty (1 zł) za prowadzenie konta oszczędnościowego.
 • Wprowadzenie opłaty (25 zł) za zmianę numeru telefonu do wysyłki kodów SMS.

T-Mobile Usługi Bankowe

Zmiany dla dotychczasowych klientów – od 1 sierpnia 2016 r., dla nowych – od 1 czerwca 2016 r.

Popularne nie tylko wśród studentów, darmowe T-Mobile Konto, od 1 czerwca 2016 r. znika z rynku, a jego następca, Konto Freemium, będzie prowadzone na innych, znacznie gorszych warunkach. Jakie są najważniejsze zmiany?

 • Nie będzie można już wypłacać gotówki za darmo ze wszystkich bankomatów na świecie. Dostępne będą trzy darmowe wypłaty w miesiącu, każda kolejna to koszt 6 zł.
 • Przelew natychmiastowy (przez Blue Cash) w T-Mobile koncie/Koncie Freemium wykonany przez internet będzie kosztował 6 złotych (wcześniej 10 przelewów w miesiącu za darmo).
 • Dostępna będzie tylko jedna darmowa wpłata gotówki w miesiącu na konto we wpłatomacie, każda kolejna będzie kosztować 6 zł. Wcześniej 3 wpłaty w miesiącu w bankomatach Euronetu były bezpłatne.
 • Zmniejsza się maksymalna kwota premii, którą można zyskać w programie „5% zwrotu kwoty zakupów dla Klientów T-Mobile Usługi Bankowe” z 25 zł miesięcznie na 15 zł miesięcznie.
 • Na rynek, oprócz Konta Freemium, wchodzi konto Premium, które kosztuje 18,9 zł miesięcznie, chyba, że wydasz przynajmniej 500 zł przy użyciu karty płatniczej. W tej wersji konta darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie pozostają dostępne.

Więcej informacji na temat zmian w znajdziesz w artykule Podwyżki opłat w T-Mobile Usługi Bankowe.

Getin Bank

Jeszcze w kwietniu 2016 nową tabelę opłat i prowizji wprowadził Getin Noble Bank i zgodnie z nią wpłaty gotówki we wpłatomatach umieszczonych poza oddziałami banku będą obarczone prowizją w wysokości 0,6% min. 1 zł. Od stycznia 2017 bank ograniczył limit darmowych transakcji z konta oszczędnościowego do jednej w miesiącu.

PKO BP

Konto dla Młodych w PKO BP bez zmian pozostało bezpłatne. Należy jednak zwrócić uwagę na warunki kredytu studenckiego, który w roku 2017 będzie nieco droższy niż w latach poprzednich.

Począwszy od maja 2016 r. podwyższona została opłata za korzystanie z karty zdrapki do zatwierdzania operacji dokonywanych przez bankowość internetową (będzie to 29 groszy do kosztu przelewu, zamiast obecnych 10 gr). Jeśli jeszcze używasz karty zdrapki, warto zmienić metodę autoryzacji, tym bardziej, że bank oferuje 10 zł premii za przejście na SMS-y.

Z podwyżek, które mogą dotyczyć studentów, warto wspomnieć opłatę za prowadzenie konta walutowego (wzrost z 5 zł do 6,9 zł), a przede wszystkim koszty związane z kredytem studenckim.

Kredyt studencki w PKO BP – podwyżki

 • Opłata przygotowawcza za rozpatrzenie wniosku o kredyt studencki: 0 zł – posiadacze konta osobistego w PKO BP (dawniej również 0 zł), 400 zł – w przypadku, gdy nie posiadasz/nie otworzysz konta (dawniej: 200 zł).
 • Opłata za udzielenie kredytu (od kwoty kredytu lub każdorazowo wypłaconej transzy): 2% dla posiadaczy konta w PKO (dawniej: od 0,5% do 1%), 5% dla pozostałych klientów (dawniej: 2%).
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu, w przypadku wystąpienia okoliczności, które na to pozwalają (np. niskie zarobki po studiach lub kontynuowanie nauki) : 50 zł (dawniej: 20 zł)
 • Przygotowanie i zawarcie aneksu dotyczącego przedłużenia spłaty: 50 zł (dawniej: 20 zł)
 • Wystawienie promesy udzielenia kredytu: 50 zł (dawniej: 10 zł)

Mówiąc krótko, nie będzie się opłacało brać kredytu studenckiego w PKO, jeśli nie masz (lub nie założysz) w nim konta osobistego, bo koszty dodatkowe są naprawdę wysokie. Na szczęście Konto dla Młodych w PKO ciągle pozostaje bardzo dobrym kontem studenckim.

Pekao SA

Bank Pekao zakończył promocję Pakiet studencki, w ramach której klienci do 30. roku życia mogli przez dwa lata korzystać z kont w PLN oraz najpopularniejszych walutach obcych bez prowizji. Aktualnie Eurokonto Intro ciągle jest bezpłatne, ale za kartę debetową należy już zapłacić 0,99 zł przy wykonaniu 4 transakcji w miesiącu, bądź 1,98 zł w innym przypadku. Bank ograniczył także liczbę bezpłatnych bankomatów – dostępne są tylko maszyny należące do Pekao. Za wypłatę z pozostałych zapłacisz standardową prowizję. Niestety, wróciły także opłaty za korzystanie z Eurokonta Walutowego (standardowo 1,10 USD; 0,99 EUR; 1,39 CHF; 0,69 GBP miesięcznie).

WWarto pamiętać, że bezprowizyjne są tylko wypłaty z bankomatów własnych Pekao – pozostałe (także w sieci Euronet) to koszt 2% min. 5 zł.

BZ WBK

Bank Zachodni WBK 1 sierpnia 2016 r. wprowadził istotne zmiany w taryfie opłat i prowizji. Najbardziej „spektakularne” podwyżki dla Konta Godnego Polecenia to:

 • wprowadzenie opłaty 50 groszy za każdy szybki przelew internetowy (Przelew24), którym płacimy na Allegro lub w sklepach internetowych,
 • 20 groszy za każdy szósty i kolejny kod SMS do autoryzacji transakcji (5 w miesiącu za darmo),
 • 5 zł za wpłatę pieniędzy na konto w oddziale i min. 10 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatów za granicą.
 • Wprowadzenie opłaty (1 zł) za prowadzenie konta oszczędnościowego.
 • Wprowadzenie opłaty (25 zł) za zmianę numeru telefonu do wysyłki kodów SMS.

Aktualnie do końca kwietnia 2017 r. trwa promocja, w ramach której smsKody służące do zatwierdzania przelewów w bankowości internetowej są generowane bezpłatnie.

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank od 1 marca 2016 r. zmienił opłaty dla użytkowników niegdyś polecanego dla studentów Konta Wygodnego. Obecni klienci zapłacą za kartę debetową 3 zł miesięcznie, bez możliwości uniknięcia tej prowizji. Podobne warunki obowiązują w aktualnie sprzedawanym Wymarzonym Koncie Osobistym, z tą różnicą, że nowszy rachunek oferuje darmowy pakiet ubezpieczeń dołączony do płatnej karty oraz bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Warto zauważyć, że bank ten umożliwia darmową wymianę rachunku na Wymarzone, bez konieczności zmiany numeru konta. Jeżeli zatem posiadasz starszy typ ROR-u w Raiffeisen Polbanku – najlepiej będzie wykonać „upgrade” do Konta Wymarzonego.

Citibank

Citibank również zwiększa wymagania w stosunku do użytkowników rachunków bankowych. Opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku już nie unikniesz, jednak jeśli zasilisz go kwotą min. 3500 zł w danym miesiącu, to zapłacisz 3 zł prowizji (w innym wypadku nawet 15 zł!). Niestety, płatne są także wypłaty z bankomatów obcych – 5 zł od każdej, z kolei z bankomatów Citi Handlowy w Polsce i bankomatów Citi za granicą gotówkę wypłacisz bez opłat. 6 zł zapłacisz także za usługę CitiPhone oraz kolejne 6 zł za kartę debetową.

Gdzie po zupełnie darmowe konto?

Szczegółowe i aktualne porównanie opłat za konta znajdziesz w naszym rankingu kont studenckich.

W którym banku można znaleźć domyślnie darmowe konto, czyli takie, za które nie będą pobierane opłaty nawet, jeśli nie będziesz z niego korzystać? Jaki rachunek ma bezwarunkowy brak opłaty za kartę?

Nest Bank

Na tle konkurencji pozytywnie wyróżnia się Nest Bank, który ciągle oferuje darmowe konto z bezwarunkowo bezpłatną kartą. Dodając do tego możliwość przechowywania oszczędności na wysoko (w porównaniu do większości banków) oprocentowanym koncie oszczędnościowym, Nest wydaje się bardzo ciekawą opcją dla oszczędnych.

Orange Finanse

Darmowy rachunek oferuje także Orange Finanse – marka bankowa należąca do operatora telekomunikacyjnego, de facto będąca częścią mBanku. O ile prowadzenie konta, przelewy i karta są bezwarunkowo darmowe, a do tego niedawno wprowadzono możliwość wypłacania gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce bez opłat.

Idea Bank

Idea Bank wprowadził do oferty rachunek osobisty, dostępny dla wszystkich, nie tylko dla właścicieli firm  – Konto Idealne. To obecnie jeden z niewielu rachunków z bezwarunkowo darmową kartą płatniczą. Co więcej, można przy jej użyciu wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce, bez dodatkowych opłat (wypłata za granicą to koszt 2%, min. 10 zł; ale nie ma prowizji za przewalutowanie).

Gdzie po darmowe konto, z możliwością zwolnienia z opłaty za kartę?

Dużo większy wybór mamy, gdy nie oczekujemy bezwarunkowo darmowej karty płatniczej. Zdecydowana większość banków oferuje zwolnienie z kosztów karty po wydaniu określonej kwoty w miesiącu lub po wykonaniu minimalnej liczby transakcji (bez limitu kwoty). Z czołowych rachunków studenckich do tej kategorii należą eKonto m (mBank), PKO Konto dla Młodych, T-Mobile Konto oraz rachunki w Millennium, ING, Aliorze i innych bankach. Wszystkie szczegóły o aktualnych opłatach za konta znajdziesz w naszym rankingu kont studenckich.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Aktualności finansowe

redakcja serwisu kontostudenta.pl,
ostatnia modyfikacja: 02.05.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.