Podwyżki opłat za ROR-y. Gdzie po darmowe konto w 2016 r.?

Rok 2016, podobnie jak ubiegły, nie jest najlepszym czasem dla banków, ani dla ich klientów. Obniżenie maksymalnej opłaty interchange, niskie stopy procentowe oraz podatek bankowy – to główne czynniki, które sprawiają, że banki muszą szukać straconych zysków gdzie indziej. Wiele banków niedawno wprowadziło lub zapowiedziało wyższe opłaty dla klientów indywidualnych. Czy da się jeszcze znaleźć całkowicie darmowe konto osobiste? Zobacz podsumowanie najważniejszych podwyżek opłat za konta bankowe w 2016 roku.

Karty płatnicze
W 2015 i w 2016 r. wzrosły opłaty za korzystanie z kart płatniczych

Bank SMART

Zmiany dla dotychczasowych klientów – od 1 września 2016 r., dla nowych – od 1 lipca 2016 r.

Najważniejsza informacja dla posiadaczy SMART konta to wprowadzenie opłat za wypłaty pieniędzy z zagranicznych bankomatów (5 zł za wypłatę). Do dyspozycji za darmo pozostają, bez zmian, wszystkie bankomaty w Polsce.  Zdecydowanie na plus zaliczyć trzeba wprowadzenie obsługi w oddziałach BIZ Banku (ta sama spółka, co SMART) oraz przelewów natychmiastowych. Lista najważniejszych zmian wprowadzonych w taryfie opłat i prowizji z 1 lipca 2016 r.:

 • Zmiana wysokości opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów poza granicami Polski z 0 zł na 5 zł za każdą wypłatę.
 • Wprowadzenie obsługi klientów Banku SMART w oddziałach BIZ Banku (m.in. wpłaty i wypłaty gotówki bez opłat).
 • Wprowadzenie przelewów natychmiastowych (w bankowości internetowej i mobilnej koszt jednego przelewu to 1 zł – bardzo konkurencyjna stawka, porównując z innymi bankami)
 • Podwyższenie opłat za przelewy zlecane przez telefon z 0 do 5 zł.

BZ WBK

Zmiany od 1 sierpnia 2016 r.

Bank Zachodni WBK 1 sierpnia 2016 r. wprowadzi istotne zmiany w taryfie opłat i prowizji. Najbardziej „spektakularne” podwyżki dla Konta Godnego Polecenia to:

 • wprowadzenie opłaty 50 groszy za każdy szybki przelew internetowy (Przelew24), którym płacimy na Allegro lub w sklepach internetowych,
 • 20 groszt za każdy szósty i kolejny kod SMS do autoryzacji transakcji (5 w miesiącu za darmo),
 • 5 zł za wpłatę pieniędzy na konto w oddziale i min. 10 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatów za granicą.
 • Wprowadzenie opłaty (1 zł) za prowadzenie konta oszczędnościowego.
 • Wprowadzenie opłaty (25 zł) za zmianę numeru telefonu do wysyłki kodów SMS.

T-Mobile Usługi Bankowe

Zmiany dla dotychczasowych klientów – od 1 sierpnia 2016 r., dla nowych – od 1 czerwca 2016 r.

Popularne nie tylko wśród studentów, darmowe T-Mobile Konto, od 1 czerwca 2016 r. znika z rynku, a jego następca, Konto Freemium, będzie prowadzone na innych, znacznie gorszych warunkach. Jakie są najważniejsze zmiany?

 • Nie będzie można już wypłacać gotówki za darmo ze wszystkich bankomatów na świecie. Dostępne będą trzy darmowe wypłaty w miesiącu, każda kolejna to koszt 6 zł.
 • Przelew natychmiastowy (przez Blue Cash) w T-Mobile koncie/Koncie Freemium wykonany przez internet będzie kosztował 6 złotych (wcześniej 10 przelewów w miesiącu za darmo).
 • Dostępna będzie tylko jedna darmowa wpłata gotówki w miesiącu na konto we wpłatomacie, każda kolejna będzie kosztować 6 zł. Wcześniej 3 wpłaty w miesiącu w bankomatach Euronetu były bezpłatne.
 • Zmniejsza się maksymalna kwota premii, którą można zyskać w programie „5% zwrotu kwoty zakupów dla Klientów T-Mobile Usługi Bankowe” z 25 zł miesięcznie na 15 zł miesięcznie.
 • Na rynek, oprócz Konta Freemium, wchodzi konto Premium, które kosztuje 18,9 zł miesięcznie, chyba, że wydasz przynajmniej 500 zł przy użyciu karty płatniczej. W tej wersji konta darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie pozostają dostępne.

Więcej informacji na temat zmian w znajdziesz w artykule Podwyżki opłat w T-Mobile Usługi Bankowe.

ING Bank

Najbardziej dotkliwe zmiany czekały w nowym roku na klientów ING Banku Śląskiego, w tym posiadaczy popularnego wśród studentów Konta Direct (z darmowymi wypłatami z bankomatów na całym świecie). Od 29 stycznia 2016 r. za darmo można wypłacać gotówkę jedynie z bankomatów ING i Planet Cash. Wypłaty z pozostałych bankomatów w kraju kosztują 2,5 zł, za wyjątkiem pierwszej w miesiącu, która jest darmowa. Prowizja za wypłacenie gotówki za granicą to aż 6% pobieranej kwoty.

Studenci (Konto Direct 18-26) od 2 marca 2016 r. muszą wydawać miesięcznie więcej, żeby uniknąć 7-złotowej opłaty za kartę – próg zwolnienia wzrósł z 200 do 300 zł miesięcznie, czyli zrównał się z kwotą zwolnienia w „standardowej” wersji Konta Direct.

mBank

mBank w niedawnej zmianie taryfy opłat i prowizji wprowadził opłaty za wydanie kart kredytowych (do tej pory za darmo), a także podwyższył prowizję za zmianę kwoty limitu odnawialnego w koncie (z ok. 2% do 5%). Opłaty związane z kontami i kartami debetowymi dla klientów, którzy już posiadają ROR-y w mBanku, pozostały bez zmian.

Prowadzenie rachunku studenckiego (eKonta dla Młodych) ciągle jest bezpłatne, podobnie jak przelewy wykonywane przez aplikację mobilną i serwis internetowy. Karta jest darmowa przy wykonaniu transakcji na kwotę min. 100 zł w ciągu miesiąca (jeśli wydasz mniej, zapłacisz 4 zł). To korzystniejsze rozwiązanie, niż w poprzednich latach, kiedy próg był dwa razy wyższy.

Z kolei od marca 2016 roku mBank zmodyfikował warunki prowadzenia kont oferowanych nowym klientom (więcej informacji w tym artykule). Osoby, które założą tradycyjne eKonto (w jednym z dwóch dostępnych wariantów, z taryfą standard lub plus) będą mogły uniknąć opłaty za kartę po wykonaniu przynajmniej 5 transakcji w miesiącu (na dowolną kwotę), a nie jak do niedawna, po wydaniu kartą określonej kwoty. mBank chce zachęcić nowych klientów do otwierania odświeżonych i uproszczonych rachunków przez promocję 500 zł premii.

PKO BP

Podwyżkę, o której w ostatnich miesiącach było w mediach najgłośniej, zapowiedział PKO BP (PDF z informacjami o zmianach na stronie banku).

Począwszy od maja 2016 r. podwyższona zostanie opłata za korzystanie z karty zdrapki do zatwierdzania operacji dokonywanych przez bankowość internetową (będzie to 29 groszy do kosztu przelewu, zamiast obecnych 10 gr). Jeśli jeszcze używasz karty zdrapki, warto zmienić metodę autoryzacji, tym bardziej, że bank oferuje 10 zł premii za przejście na SMS-y.

Z podwyżek, które mogą dotyczyć studentów, warto wspomnieć opłatę za prowadzenie konta walutowego (wzrost z 5 zł do 6,9 zł), a przede wszystkim koszty związane z kredytem studenckim.

Kredyt studencki w PKO BP – podwyżki

 • Opłata przygotowawcza za rozpatrzenie wniosku o kredyt studencki: 0 zł – posiadacze konta osobistego w PKO BP (dawniej również 0 zł), 400 zł – w przypadku, gdy nie posiadasz/nie otworzysz konta (dawniej: 200 zł).
 • Opłata za udzielenie kredytu (od kwoty kredytu lub każdorazowo wypłaconej transzy): 2% dla posiadaczy konta w PKO (dawniej: od 0,5% do 1%), 5% dla pozostałych klientów (dawniej: 2%).
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu, w przypadku wystąpienia okoliczności, które na to pozwalają (np. niskie zarobki po studiach lub kontynuowanie nauki) : 50 zł (dawniej: 20 zł)
 • Przygotowanie i zawarcie aneksu dotyczącego przedłużenia spłaty: 50 zł (dawniej: 20 zł)
 • Wystawienie promesy udzielenia kredytu: 50 zł (dawniej: 10 zł)

Mówiąc krótko, nie będzie się opłacało brać kredytu studenckiego w PKO, jeśli nie masz (lub nie założysz) w nim konta osobistego, bo koszty dodatkowe są naprawdę wysokie. Na szczęście Konto dla Młodych w PKO ciągle pozostaje bardzo dobrym kontem studenckim.

Pekao SA

Bank Pekao zakończył promocję Pakiet studencki, w ramach której klienci do 30. roku życia mogli przez dwa lata korzystać z kont w PLN oraz najpopularniejszych walutach obcych bez prowizji. Aktualnie Eurokonto Intro ciągle jest bezpłatne, ale za kartę debetową należy już zapłacić 0,99 zł przy wykonaniu 4 transakcji w miesiącu, bądź 1,98 zł w innym przypadku. Bank ograniczył także liczbę bezpłatnych bankomatów – dostępne są tylko maszyny należące do Pekao. Za wypłatę z pozostałych zapłacisz standardową prowizję. Niestety, wróciły także opłaty za korzystanie z Eurokonta Walutowego (standardowo 1,10 USD; 0,99 EUR; 1,39 CHF; 0,69 GBP miesięcznie).

Warto pamiętać, że od 1 maja 2016 r. wypłaty gotówki z kont Pekao w bankomatach Euronetu będą kosztować 2%, min. 5 zł. Obecnie ciągle jeszcze obowiązuje „taryfa ulgowa”, w ramach której opłata jest obniżona do 1,49 zł.

Getin Bank

W kwietniu nową tabelę opłat i prowizji wprowadzi Getin Bank i zgodnie z nią wpłaty gotówki we wpłatomatach umieszczonych poza oddziałami banku będą obarczone prowizją w wysokości 0,6% min. 1 zł. Dziś są one całkowicie darmowe, a w dodatku klienci korzystający z urządzeń Euronetu mają błyskawicznie zaksięgowaną gotówkę na koncie.

Deutsche Bank

Deutsche Bank umożliwił klientom zamówienie zwykłej karty debetowej MasterCard, która nie jest włączona do programu Rewards. Wydanie jej jest bezpłatne, a próg miesięcznych transakcji bezgotówkowych zwalniający z prowizji (8zł), wynosi 500 zł. To o 200 zł miesięcznie mniej niż w przypadku karty z wizerunkiem Einsteina (IQ MasterCard), która do niedawna była jednym możliwym wyborem w przypadku konta dbNET (opłata: 10 zł, kwota zwolnienia 700 zł/mies.).

BZ WBK

Bank Zachodni WBK wprowadził internetową promocję dla nowych klientów. Wystarczy podpisać umowę online, aby uniknąć miesięcznej opłaty w wysokości 7 zł za kartę debetową Mastercard Omni oraz zyskać oprocentowanie rachunku w wysokości 4% do kwoty 4000 zł. Oba przywileje pozostają aktualne do czerwca 2017 r, jednak obowiązują jedynie nowych klientów, otwierających konto w trakcie promocji.

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank od 1 marca 2016 r. zmienił opłaty dla użytkowników niegdyś polecanego dla studentów Konta Wygodnego. Obecni klienci zapłacą za kartę debetową 3 zł miesięcznie, bez możliwości uniknięcia tej prowizji. Podobne warunki obowiązują w aktualnie sprzedawanym Wymarzonym Koncie Osobistym, z tą różnicą, że nowszy rachunek oferuje darmowy pakiet ubezpieczeń dołączony do płatnej karty oraz bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Warto zauważyć, że bank ten umożliwia darmową wymianę rachunku na Wymarzone, bez konieczności zmiany numeru konta. Jeżeli zatem posiadasz starszy typ ROR-u w Raiffeisen Polbanku – najlepiej będzie wykonać „upgrade” do Konta Wymarzonego.

Citibank

Citibank również zwiększa wymagania w stosunku do użytkowników rachunków bankowych. Opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku już nie unikniesz, jednak jeśli zasilisz go kwotą min. 3500 zł w danym miesiącu, to zapłacisz 3 zł prowizji (w innym wypadku nawet 15 zł!). Niestety, płatne są także wypłaty z bankomatów obcych – 5 zł od każdej, z kolei z bankomatów Citi Handlowy w Polsce i bankomatów Citi za granicą gotówkę wypłacisz bez opłat. 6 zł zapłacisz także za usługę CitiPhone oraz kolejne 6 zł za kartę debetową.

Orange Finanse

W połowie marca Orange Finanse wprowadziło korzyści dla klientów zawierających umowę o abonament telefoniczny – jeśli przeniesiesz numer do Orange (lub kupisz nowy abonament) i otworzysz konto, masz gwarancję, że przez cały czas trwania umowy warunki prowadzenia rachunku będą niezmienione. Dodatkowo łatwo dostępny limit debetowy do 4000 zł oraz podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym (3,5% przez 5 miesięcy). Konto w promocji można otworzyć od 18 marca do 16 czerwca.

Gdzie po zupełnie darmowe konto?

W którym banku można znaleźć domyślnie darmowe konto, czyli takie, za które nie będą pobierane opłaty nawet, jeśli nie będziesz z niego korzystać? Jaki rachunek ma bezwarunkowy brak opłaty za kartę?

Bank SMART

Na tle konkurencji pozytywnie wyróżnia się w ostatnim czasie Bank SMART. Mimo podwyżek zapowiedzianych w czerwcu 2016 r. w Banku SMART ciągle możemy liczyć na darmowe konto z bezwarunkowo bezpłatną kartą. Dodając do tego możliwość trzymania oszczędności na wysoko (w porównaniu do większości banków) oprocentowanym koncie oszczędnościowym, SMART wydaje się bardzo ciekawą opcją dla oszczędnych.

Orange Finanse

Teoretycznie darmowy rachunek oferuje także Orange Finanse – marka bankowa należąca do operatora telekomunikacyjnego, de facto będąca częścią mBanku. O ile prowadzenie konta, przelewy i karta są bezwarunkowo darmowe, to problem polega na tym, że trzeba liczyć się z możliwą opłatą za korzystanie z bankomatów na terenie kraju (5 zł miesięcznie), a warunki jej naliczania są następujące:

 • jeśli nie wypłacisz gotówki z bankomatów w ogóle, opłata nie jest pobierana,
 • jeśli wykonasz przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych (np. płatności kartą) w miesiącu, opłata za korzystanie z bankomatów w kraju nie jest pobierana (możesz wypłacać do woli, bez opłat),
 • jeśli wypłacisz pieniądze raz lub więcej w danym miesiącu, a na Twoim konicie nie zostanie rozliczonych przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych, zapłacisz 5 zł za korzystanie z bankomatów w Polsce.

Jeśli wraz z umową o konto podpiszesz umowę o abonament komórkowy, możesz liczyć na dodatkowe korzyści (o czym pisaliśmy wyżej).

Gdzie po darmowe konto, z możliwością zwolnienia z opłaty za kartę?

Dużo większy wybór mamy, gdy nie oczekujemy bezwarunkowo darmowej karty płatniczej. Zdecydowana większość banków oferuje zwolnienie z kosztów karty po wydaniu określonej kwoty w miesiącu lub po wykonaniu minimalnej liczby transakcji (bez limitu kwoty). Z czołowych rachunków studenckich do tej kategorii należą eKonto dla Młodych (mBank), PKO Konto dla Młodych, T-Mobile Konto oraz rachunki w Millennium, ING, Aliorze i innych bankach. Wszystkie szczegóły o aktualnych opłatach za konta znajdziesz w naszym rankingu kont studenckich.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Aktualności finansowe

Krzysztof Gibek, Rafał Bajkowski redakcja serwisu kontostudenta.pl,
ostatnia modyfikacja: 08.07.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.